Reklama

Reklama

PSL i Koalicja Polska przedstawią swojego kandydata na RPO

Jak poinformował wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, we wtorek, a nie jak wcześniej zapowiadano w poniedziałek, PSL i Koalicja Polska przedstawią swojego kandydata na rzecznika praw obywatelskich. Kandydat ma osobiście przedstawić swoją wizję sprawowania urzędu.

Na początku grudnia marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła do 29 grudnia termin na ponowne zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Reklama

Zgorzelski w poniedziałek rano zapowiadał w Programie Trzecim Polskiego Radia, że jeszcze tego dnia przedstawiony zostanie kandydat PSL i klubu Koalicja Polska na RPO. Na popołudniowej konferencji prasowej Zgorzelski poinformował, że kandydat chce osobiście stanąć przed opinią publiczną, przedstawić swoją sylwetkę i opowiedzieć o wizji RPO i dodał, że taka konferencja odbędzie się we wtorek o godz. 11.

"Kandydat centrowy"

Wicemarszałek Sejmu ocenił, że w sprawie wyboru RPO jest pat, bo obecnie zgłoszeni są: "kandydat prawicowy" z Prawa i Sprawiedliwości, czyli obecny wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk oraz kandydatka Lewicy mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. - Dla pełnego spektrum warto, aby kandydat centrowy, centrum sceny politycznej miał także szansę na zaprezentowanie swojej wizji i swojej sylwetki - powiedział Zgorzelski.

W porannej wypowiedzi Zgorzelski mówiąc o kandydacie KP-PSL na RPO podkreślał, że jest to kandydatura popierana przez wydziały prawa i administracji, a także, że jest to osoba gwarantująca apolityczność, ale nie chciał zdradzić personaliów. Ocenił wówczas także, że np. w Senacie mogłaby się odbyć szeroka debata wszystkich kandydatów i zapowiedział, że taką propozycję jego ugrupowanie przedstawi.

Kandydatka z poparciem ponad tysiąca organizacji

Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na nowego RPO; za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która cieszy się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła na początku września, ale - zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich - nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na stanowisko rzecznika inną osobę.

***

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij! 

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje