Reklama

Reklama

Przerwa w orzekaniu przez sędziego Piotra Gąciarka. Zarządził ją prezes Sądu Okręgowego w Warszawie

Sędzia Piotr Gąciarek został odsunięty od orzekania, a jego sprawa przekazana do sądu dyscyplinarnego. Decyzję podjął prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Schab.

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Schab zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego Piotra Gąciarka - poinformowano w poniedziałek w komunikacie sądu. W zarządzeniu prezesa wskazano, że czas przerwy w orzekaniu został określony na miesiąc.

Oświadczenie Gąciarka

"Uzasadnieniem tej decyzji jest wzgląd na istotne interesy służby oraz powagę sądu, w związku z prowadzonymi przez rzecznika dyscyplinarnego w stosunku do sędziego Gąciarka czynnościami wyjaśniającymi oraz faktem, że odmówił on orzekania i nie wypełnił swoich obowiązków służbowych 13 września br." - zaznaczono w komunikacie.

Reklama

Sędzia Piotr Gąciarek jest wiceprezesem stołecznego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Przed tygodniem sędzia Gąciarek na ręce prezesa sądu złożył oświadczenie w związku z przydzieleniem go do składu orzekającego w jednym z procesów. W sprawie tej miał orzekać wraz z sędziami Marzeną Tomczyk-Ziębą oraz Stanisławem Zdunem. Termin pierwszej rozprawy w tamtej sprawie był wyznaczony właśnie na poniedziałek 13 września.

"Oświadczam niniejszym, że odmawiam orzekania w jednym składzie z osobą (Stanisław Zdun), której powołanie na urząd sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie dotknięte jest zasadniczą i nieusuwalną wadą, w postaci braku wniosku uprawnionego i wskazanego w Konstytucji RP organu w postaci Krajowej Rady Sądownictwa" - napisał sędzia Gąciarek w tamtym oświadczeniu.

Jak dodał, w jego "najgłębszym przekonaniu nikt, a zwłaszcza żaden sędzia nie może czerpać osobistych korzyści z naruszenia prawa". "Przyjęcie nominacji na podstawie wniosku organu niebędącego konstytucyjnym organem państwa uprawnionym do przedstawiania Prezydentowi RP kandydatur na stanowiska sędziowskie zasługuje na jednoznacznie krytyczną ocenę" - pisał Gąciarek.

Odsunięty od orzekania

W poniedziałek Stowarzyszenie "Iustitia" na swoich profilach w portalach społecznościowych potwierdziło, że sędzia Gąciarek został odsunięty od orzekania, a jego sprawa przekazana do sądu dyscyplinarnego. Zarządzenie podpisane przez prezesa Schaba weszło w życie od poniedziałku.

W zeszłym tygodniu informowano z kolei, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarządził przerwę w czynnościach służbowych sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie Adama Synakiewicza.

Podłożem decyzji ministra były dwa orzeczenia sędziego, z końca lipca i z sierpnia. W pierwszym sędzia zgłosił zdanie odrębne zasiadając w trzyosobowym składzie orzekającym, w drugim przypadku, gdzie orzekał jednoosobowo, uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Sędzia Synakiewicz motywował swoje decyzje tym, że w sprawach tych orzekał sędzia powołany przez KRS w obecnym składzie, co budziło wątpliwości co do prawidłowości powołania takiego sędziego.

Czynności wyjaśniające w sprawie sędziego Synakiewicza podjął zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysław Radzik, według którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że częstochowski sędzia popełnił przewinienie dyscyplinarne polegające na uchybieniu godności urzędu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje