Reklama

Reklama

"Przemoc w internecie zostawia niewidzialne rany". Webinar o cyberprzemocy

Jak przeciwdziałać agresji i przemocy w sieci? Co zrobić, gdy dziecko stanie się ofiarą cyberprzemocy lub jej sprawcą? Wspólnie ze Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce i NASK zapraszamy na webinar. Spotkanie odbędzie się 25 lutego w godzinach 18.25-19.25 i będzie transmitowane na żywo na Facebooku Stowarzyszenia oraz na stronie głównej Interii. Poprowadzi je Paulina Chylewska.

Słowa w internecie mogą być jak niewidzialne naboje - nie powodują realnych siniaków, złamań czy okaleczeń, ale zostają po nich ślady - w postaci lęków, samookaleczeń, depresji. Dorośli widzą dopiero skutki, ale nie zawsze łączą je z cyberprzemocą, która często pozostaje niewidzialna i niesłyszalna. I właśnie tutaj leży największy problem.

Reklama

Dla prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje stałej, bezpiecznej relacji. Tylko wtedy zbuduje prawidłowe więzi, nabierze poczucia własnej wartości, rozwinie potencjał. Odpowiednie środowisko opiekuńczo-wychowawcze, a przede wszystkim rozumienie potrzeb dziecka przez rodziców lub opiekunów, to najlepsza droga do zapewnienia mu właściwego rozwoju i budowania bezpiecznej przyszłości.

Przemoc w internecie

Niestety aż 47 proc. nastolatków uważa, że w internecie dominuje agresja i nietolerancja, a dyskusje prowadzone są w stronę wyzwisk i obelg.

Jak pokazują dane NASK "Nastolatki 3.0. Raport z ogólnopolskiego badania uczniów" (2019), 49 proc. nastolatków doświadczyło agresji słownej w internecie. Młodzi ludzie czują się również poniżani (16 proc.), zastraszani (13 proc.), a prawie 10 proc. z nich przyznaje, że doświadczyło rozpowszechniania na ich temat fałszywych informacji. Jednak największe obawy budzi fakt, że o tym, że w internecie dzieje im się krzywda, ponad 30 proc. nastolatków nie powiedziało nikomu...

Webinar jest częścią kampanii społecznej "Przemoc w internecie zostawia niewidzialne rany" prowadzonej przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Partnerem merytorycznym kampanii jest Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Partnerem medialnym webinaru jest portal Interia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Hejt i mowa nienawiści w Internecie a polskie prawo. Ekspert wyjaśnia

Mowie nienawiści, wrogości i agresji w sieci poświęcona była również debata Interii, organizowana pod hasłem "Odpowiedzialni za słowa".


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje