Reklama

Reklama

Protesty przeciwników reformy sądownictwa w Gdańsku

Na Placu Solidarności w Gdańsku, tuż obok historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej odbywa się demonstracja przeciwników reformy sądownictwa. Protesty w Gdańsku przeniesiono sprzed sądu okręgowego, bo uczestnicy już tam się nie mieścili.

Na placu jest kilkaset osób, ale jak informuje dziennikarz RMF FM Kuba Kaługa, protestujących przybywa z minuty na minutę.

Reklama

Protest może trwać nawet 4 godziny. Zgromadzeni mają ze sobą flagi różnych stowarzyszeń i ugrupowań politycznych. Widoczne jest hasło "3xNIE", pod którym odbywa się manifestacja.

Kulminacyjnym punktem protestu było przemówienie Lecha Wałęsy."Musicie odzyskać trójpodział władzy" -  apelował do młodych były prezydent. Jak dodał, zawsze będzie wspierał protestujących. 

Senat debatował ponad 15 godzin

W nocy, tuż przed godziną 2, Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym. Wcześniej odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o odrzucenie ustawy w całości. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 55 senatorów, 23 było przeciw, a 2 wstrzymało się. Od głosu wstrzymali się dwaj senatorowie PiS - Jarosław Obremski i Aleksander Bobko.

Senatorowie PO przyjęli wyniki głosowania okrzykami "Wolne sądy" i podniesieniem kartek z tym tekstem. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. Na jego decyzję czekają już dwie inne ustawy dotyczące sądownictwa: nowela ustawy o KRS oraz nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Senatorowie debatowali nad ustawą ponad 15 godzin. PO wniosła do niej kilkaset poprawek. Poprawkę dotyczącą wygaszania kadencji I prezes SN zgłosił też senator PiS Aleksander Bobko.

Uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa o Sądzie Najwyższym, umożliwia m.in. przeniesienie w stan spoczynku wszystkich obecnych sędziów SN. Uchwalenie ustawy odbyło się przy protestach opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej.

Przeciwko zmianom w sądownictwie w całym kraju odbywają się protesty. Zgormadzeni głównie przed gmachami sądów Polacy apelują do prezydenta, by zawetował trzy ustawy: o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych, oraz ustawę o Sądzie Najwyższy

Kuba Kaługa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy