Reklama

Reklama

Protesty po wyroku TK. Krzysztof Sobolewski: Jesteśmy gotowi włączyć się w każdą inicjatywę prezydenta

- Jako Zjednoczona Prawica jesteśmy gotowi włączyć się w każdą inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie projektów prawa aborcyjnego - oświadczył w czwartek (29 października) szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Zapowiedział, że publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nastąpi w tym tygodniu.

TK orzekł tydzień temu, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Straci on moc wraz z publikacją wyroku TK w dzienniku Ustaw.

"Prezydent ma prawo do oceny i podjęcia działań"

Reklama

Sobolewski w Polskim Radiu 24 pytany był o ewentualny projekt nowelizacji ustawy w sprawie przepisów aborcyjnych - czy za jego przygotowanie miałby odpowiadać prezydent Andrzej Duda, czy sejmowa większość.

- Pan prezydent jako pierwsza osoba w państwie ma prawo do swojej oceny tego, co się dzieje, i podjęcia ewentualnych działań. Jeśli będzie taka inicjatywa, gdyby był jego projekt, bądź w pierwszej kolejności konsultacje z klubami parlamentarnymi i potem inicjatywa, to jako Zjednoczona Prawica jesteśmy gotowi do włączenia się w każdą inicjatywę pana prezydenta, do rozmów - zadeklarował. 

Sobolewski podkreślał, że wyrok TK nie spowodował całkowitego zakazu aborcji, bo - jak mówił - dalej istnieją dwie przesłanki uprawniające do tego (w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie zdrowia i życia kobiety i gdy powstała w wyniku przestępstwa, np. gwałtu). Zaapelował też do polityków opozycji i części mediów, aby nie nawoływali do protestów w czasie pandemii, bo może być to "bombą epidemiczną".

Pytany, kiedy zostanie opublikowane orzeczenie TK odparł, że z jego informacji wynika, iż nastąpi to w tym tygodniu.

Rozmowy są, projektu brak

Sobolewski dopytany o ewentualną inicjatywę ustawodawczą prezydenta w sprawie prawa aborcyjnego i czy ktoś w rządzie pracuje już ewentualnie nad projektem, odparł, że o inicjatywie prezydenta trudno jest mu mówić. Zaznaczył, że padła dopiero jej zapowiedź.

- W naszym przypadku, Zjednoczonej Prawicy, w tej chwili nie ma takich gotowych projektów, natomiast rozmowy są. W ramach ZP dyskutujemy o tym, ale nie ma gotowych projektów, które składalibyśmy lub w perspektywie tygodnia, dwóch miałyby być złożone w Sejmie - oświadczył.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS zaznaczył, że wyrok TK dotyczy konstytucji. - Jeśli chcemy projekty takie składać, to muszą one być zgodne z konstytucją, albo - w jakiejś niewielkiej części, ale jednak, będą dotyczyły zmiany konstytucji, a wtedy jest już inna rozmowa, inna większość jest potrzebna - zauważył.

Głos prezydenta i zapowiedź Porozumienia

W środę (28 października) prezydent w Polsat News powiedział, że trzeba wspólnie z ekspertami przygotować rozwiązanie, które będzie chroniło dzieci - na przykład z zespołem Downa - ale też nie będzie narażało kobiet na cierpienie, które przyniesie spokój społeczny. Zadeklarował, że jest gotów zaangażować się w pracę nad nim.

Wchodzące w skład ZP Porozumienie Jarosława Gowina zapowiedziało, że chce przedstawić projekt ustawy w sprawie aborcji, ale wyłącznie pod warunkiem poparcia go przez całą Zjednoczoną Prawicę. Jak zapowiedziała rzeczniczka ugrupowania Magdalena Sroka - Porozumienie będzie prowadzić w tej sprawie rozmowy z koalicjantami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje