Reklama

Reklama

Protest ratowników. Adam Niedzielski: Zmieniamy wycenę wartości pracy dobokaretki

Widzimy, że część ratowników medycznych, prawie połowa, nie była objęta naszymi regulacjami, ponieważ pracują w ramach umów kontraktowych. Dlatego zleciłem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, żeby na nowo ocenić tzw. cenę dobokaretki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej w Karpaczu. Wiceminister Waldemar Kraska przekazał z kolei, że od października cena ta ma wynosić 5583 zł, czyli o ponad 1,4 tys. więcej niż dotychczas.

Adam Niedzielski poinformował, że szacunkowy roczny koszt zmiany wyceny to 230-240 mln zł. - To pozwoli objąć podwyżkami wynagrodzeń blisko połowę ratowników medycznych w systemie - dodał.

- Łącznie tylko w tym roku dofinansujemy system Państwowego Ratownictwa Medycznego dodatkowo o 62 mln zł - powiedział.

Jak przekazał, propozycje te zostały przedstawione przedstawicielom stacji pogotowia ratunkowego. - Mam nadzieję, że to pomoże rozładować emocje, które dotyczą poziomu wynagrodzeń wśród ratowników, którzy są zatrudnieni poprzez kontrakty - powiedział Niedzielski.

Reklama

Wiceminister Waldemar Kraska przekazał z kolei, że wycena karetki "S" wzrośnie z 4150 zł do 5583 zł, a karetki "P" z 3152 zł do 4187 zł. Zmiany mają wejść w życie od 1 października.

Protest ratowników

Na początku sierpnia przedstawiciele samorządów zawodów medycznych i związków zawodowych zrzeszonych w branży ochrony zdrowia poinformowali o powołaniu Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Uzasadniali, że chcą wspólnie zaangażować się w działania mające na celu m.in. poprawę warunków pracy i wynagrodzeń.

Komitet postuluje m.in. znacznie szybszy i większy niż planowany przez rząd wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej (do wysokości 8 proc. PKB), zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia (do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej) i zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia.

Czytaj też: Protest ratowników medycznych. Wojewoda mazowiecki prosi o wsparcie wojska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje