Reklama

Reklama

Prokuratura po reformach. Raport stowarzyszenia Lex Super Omnia

Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" opublikowało raport, w którym opisuje zmiany, jakie zaszły w prokuraturze rządzonej przez Zbigniewa Ziobrę.

Stowarzyszenie "Lex Super Omnia" (LSO), w opublikowanym raporcie "Królowie życia w prokuraturze 'dobrej zmiany'" opisuje m. in. gratyfikacje, na jakie mogą liczyć śledczy "lojalni wobec Ziobry".

Reklama

Zdaniem autorów raportu, obecnie o karierze w prokuraturze nie decydują kompetencje, doświadczenie i sukcesy, a "uległość i lojalność wobec obecnej władzy".

Przytaczano liczne historie prokuratorów, którzy mogą liczyć np. na dodatkowe, świetnie płatne zlecenia i wysokie nagrody. Według ustaleń LSO - w 2018 roku na nagrody wydano 1,1 mln zł.

Z raportu wynika także, że Prokuratura Krajowa zawarła umowy z kilkoma prokuratorami, którzy za dodatkowym wynagrodzeniem opracowują np. metodykę prowadzenia śledztw. Przed reformą sądownictwa, tego typu działania były wykonywane w ramach pracy, bez dodatkowych pieniędzy.

Szybkie awanse młodych

W raporcie LSO opisano także, jak w praktyce wygląda mechanizm ręcznego sterowania prokuraturą. Umożliwia on dowolne delegowanie śledczego z jednej jednostki do drugiej, bez podania uzasadnienia, co także może być formą nagrody (np. delegacja do prokuratury wyższego szczebla).

Jako przykład osoby, która zrobiła karierę dzięki delegacji podano m. in. Martę Choromańską, która z prokuratury rejonowej w Grodzisku Mazowieckim po siedmiu miesiącach została oddelegowana do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a następnie w 2018, w ramach delegacji, przeniesiono ją do stołecznej prokuratury regionalnej. Choromańska zasłynęła odmówieniem wszczęcia śledztwa w sprawie składania fałszywych zeznań przez posłów Prawa i Sprawiedliwości w związku z głosowaniem w Sali Kolumnowej.

Innym przykładem podanym w raporcie jest Katarzyna Salwa, delegowana do Prokuratury Okręgowej w styczniu 2017 roku z jednej z prokuratur rejonowych. W styczniu 2018 roku uzyskała tytuł prokuratora tej jednostki, a także pełniła funkcję naczelnika wydziału, a obecnie pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości. Według autorów raportu - Salwa prowadziła m.in. postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Igora Stachowiaka, czy w sprawie przelewów bankowych z oddziale PCK na konto b, minister edukacji Anny Zalewskiej.

Szczegółowy raport  znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje