Reklama

Reklama

Prokuratura o kibicach Lazio: Areszt śledczy to nie hotel

Areszt śledczy to nie hotel, pizzy nie będzie - mówią przedstawiciele prokuratury okręgowej w Warszawie o sprawie włoskich kibiców Lazio.

Przed ubiegłotygodniowym meczem w Warszawie do policyjnych komisariatów doprowadzono w sumie 149 obcokrajowców, w większości obywateli Włoch. Część została już skazana, część czeka na proces. Obecnie w aresztach przebywa 22 włoskich kibiców.

We włoskich więzieniach karmią lepiej?

Reklama


W ich sprawie interweniował dziś włoski premier Enrico Letta, który podkreślał, że tamtejsza opinia publiczna jest mocno zaniepokojona. Kibice mieli skarżyć się między innymi na złe traktowanie i małe porcje jedzenia.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak zapewnia, że włoscy kibice nie są specjalnie represjonowani.

- Z całą pewnością nie są specjalnie głodzeni i dostają co najmniej to samo jedzenie i picie, które otrzymują polscy tymczasowo aresztowani lub skazani. To kwestie, które reguluje ustawa. Nie mogę jednak wykluczyć, że jedzenie we Włoszech jest lepsze - mówi prokurator. Przemysław Nowak dodaje, że zmiana menu w areszcie raczej nie wchodzi w grę, więc pizzy raczej nie będzie.

"To są czyny uznawane w Polsce za przestępstwo"Prokurator podkreśla, że materiał dowodowy wskazuje na popełnienie przez kibiców Lazio poważnych przestępstw. - Były to czyny o charakterze chuligańskim. Zachowywali się bez powodu w sposób oczywiście lekceważący dla porządku publicznego. Nadto kilku z nich postawiono zarzut czynnej napaści na funkcjonariusza policji. To oznacza, że stosowali wobec funkcjonariuszy przemoc. To są czyny uznawane w Polsce za przestępstwo - podkreśla prokurator.

Szef rządu Donald Tusk po spotkaniu z włoskim premierem przyznał, że rozumie niepokój włoskiej opinii publicznej. Dodał, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby procedury przewidziane przez polskie prawo były w tej sprawie jak najmniej dotkliwe.

Radomir Czarnecki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje