Reklama

Reklama

Prokuratura i CBA: Pięć osób zatrzymanych przez CBA w związku z wyłudzeniem 15 mln zł z PARP

Pięć osób zostało zatrzymanych w środę przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku ze śledztwem dotyczącym wyłudzenia ponad 15 mln zł i usiłowania wyłudzenia 5 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - podała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Zatrzymań dokonano na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

Reklama

Prokuratura Krajowa poinformowała, że zatrzymane osoby będą doprowadzone do tego departamentu prokuratury, gdzie będą im postawione zarzuty.

"Po ich ogłoszeniu prokurator podejmie decyzję w przedmiocie środków zapobiegawczych" - podano krótko w komunikacie.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało w swoim komunikacie, że to pierwsze zatrzymania w tej sprawie i że jest to nowe śledztwo prowadzone przez CBA. Podano, że zatrzymane osoby działały w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się wyłudzaniem pieniędzy z funduszy europejskich - z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekty badawczo-rozwojowe.

Przeszukano sześć lokalizacji

Czynności w śledztwie były przeprowadzone w kilku województwach: warmińsko-mazurskim, śląskim, wielkopolskim i małopolskim.

"Jednocześnie przeszukano sześć lokalizacji związanych z zatrzymanymi osobami. Zatrzymane osoby to członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, którzy działając w zaplanowany sposób wyłudzali środki publiczne przeznaczone na realizację projektów badawczo-rozwojowych" - podało CBA.

Przestępstwo miało polegać na składaniu do instytucji pośredniczących w dystrybuowaniu środków unijnych "poświadczających nieprawdę wniosków o dofinansowanie".

"W składanych dokumentach zawyżano wartości realizowanych projektów rozwojowych, w szczególności poprzez zawyżanie wartości zakupionych maszyn. W toku prowadzonych czynności ustalono, iż w ten sposób wyłudzono kwotę ponad 15 mln zł, przy czym działania CBA i prokuratury udaremniły wyłudzenie dalszych ponad 5 mln zł" - poinformowało CBA.

Według Biura zatrzymanym mają być postawione zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i wyłudzenia środków publicznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje