Reklama

Reklama

Prof. Piotr Kruszyński szefem zespołu ds. sędziów pokoju

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju - powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Wiadomo, że zespołem będzie kierował prof. Piotr Kruszyński.

Jak dodała Paprocka, zaproszenia do zespołu wręczy jego członkom w piątek szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych.

Minister poinformowała również, że zespołowi będzie przewodniczył prof. Piotr Kruszyński. Dodała, że został on zarekomendowany przez lidera Kukiz'15 Pawła Kukiza.

- Pan prezydent zaprosił również do prac zespołu przedstawiciela ministra sprawiedliwości i pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, kilkoro swoich doradców oraz pracowników merytorycznych Kancelarii Prezydenta" - powiedziała.

Prezydencka minister zapowiedziała również, że pierwsze inauguracyjne posiedzenie zespołu z udziałem prezydenta odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Reklama

W lutym prezydent Duda spotkał się z przewodniczącym Koła Poselskiego Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia Pawłem Kukizem, by rozmawiać o temacie powołania w Polsce sędziów pokoju.

Kukiz poprosił, Duda "zgodził się na propozycję"

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot mówił wówczas, że Kukiz przedstawił prezydentowi założenia swojego projektu dotyczącego wyboru w wyborach powszechnych sędziów pokoju z grona osób z wykształceniem prawniczym. Szrot informował również, że lider formacji Kukiz'15 poprosił Andrzeja Dudę o powołanie roboczego zespołu ws. sędziów pokoju, a prezydent "zgodził się na tę propozycję". Sam Kukiz ocenił po spotkaniu, że "z całą pewnością jesteśmy bliżej wprowadzenia instytucji sędziów pokoju". Według niego "widać, że to rzeczywiście jest istotna sprawa dla pana prezydenta".

Prezydent Duda mówił o kwestii sędziów pokoju w niedawnym wywiadzie w TVN24. Odnosząc się do reformy wymiaru sprawiedliwości stwierdził, że "trzeba przede wszystkim zmniejszyć kognicję sądów". - Być może, właśnie powinna powstać na przykład instytucja sędziego pokoju, po to, żeby częściowo odciążyć dzisiejsze sądy powszechne od orzekania w bardzo prostych sprawach, które można byłoby łatwo rozwiązać - w jakichś kwestiach prostych sporów sąsiedzkich, w kwestiach mandatowych - powiedział Andrzej Duda.

Poinformował wówczas również, że w jego kancelarii trwają prace nad projektem dotyczącym sądów pokoju. - Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy w stanie przedstawić propozycje. Są problemy i dyskusje konstytucyjne na tym tle, więc sprawa nie jest taka prosta, ale ten proces reformowania polskiego sądownictwa musi być kontynuowany - podkreślił prezydent.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama