Reklama

Reklama

Prezydium KRS: Sędziowie nie działają na zlecenie

Po kontrowersjach, jakie pojawiły się po ogłoszeniu wyroku ws. byłego kierownictwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym m.in. Mariusza Kamińskiego, prezydium Krajowej Rady Sądownictwa wydało specjalne oświadczenie. "Odpowiedzialni politycy i przedstawiciele mediów nie powinni bezpodstawnie podważać niezawisłości sędziów i pomawiać o wydawanie wyroków "na zamówienie" - głosi komunikat.

Stanowisko prezydium KRS zamieszczono na stronie internetowej Rady. "Sądy stoją na straży demokracji, są niezależne, a sędziowie niezawiśli i niepodatni na naciski czy wpływy, w tym polityczne. Sugerowanie orzekania przez sędziów na "zamówienie" jest całkowitym brakiem odpowiedzialności za prawidłowe funkcjonowanie demokratycznego państwa prawa" - głosi stanowisko. Dodano w nim, że "działania takie zasługują jedynie na zdecydowany sprzeciw".

Reklama

Prezydium KRS przypomniało, że procesy sądowe są jawne, uzasadnienia dostępne dla opinii publicznej, a orzeczenia podlegają kontroli przez sądy wyższej instancji. "Uzasadnienie wyroku wskazuje, jakimi motywami kierował się sąd rozstrzygający konkretną sprawę" - dodano w stanowisku. Jak w nim zaznaczono komentowanie i krytyka wyroków sądów powinna mieć charakter merytoryczny.

"Sędziowie nie działają na jakiekolwiek zlecenie"

"Podważanie autorytetu sądów godzi w fundamenty demokratycznego państwa. Niezależne sądy i niezawiśli sędziowie w wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej nie działają i nie będą działały na jakiekolwiek zlecenie" - podkreśliło prezydium Rady.

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał nieprawomocnie w poniedziałek Mariusza Kamińskiego (dziś poseł PiS, wiceprezes partii) za przekroczenie uprawnień szefa CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk we władzach, administracji i służbach państwowych. Według sądu CBA podżegało do korupcji, nie było podstaw prawnych i faktycznych do wszczęcia operacji ws. odrolnienia gruntu w ministerstwie rolnictwa.

Sąd: Kamiński zaplanował i zorganizował prowokację CBA

W ocenie sądu rejonowego Kamiński zaplanował i zorganizował prowokację CBA, zlecił wprowadzenie w błąd Andrzeja K. i podżeganie go do korupcji. Zdaniem sądu brak było podstaw do wszczęcia akcji CBA w resorcie rolnictwa. Polecenia Kamińskiego realizował jego zastępca Maciej Wąsik (obecnie lider samorządowców PiS, skazany tak jak Kamiński na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz sprawowania stanowisk we władzach, administracji i służbach państwowych), a także Grzegorz Postek i Krzysztof Brendel z pionu operacyjno-śledczego CBA (obaj skazani na kary po 2,5 roku więzienia i 10 lat zakazu sprawowania stanowisk).

Po wyroku prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił m.in., że wyrok ws. Kamińskiego, to "akt w kampanii wyborczej". - Ten wyrok pokazuje, że droga ku Białorusi, którą rozpoczęto przeszło siedem lat temu (kiedy władzę objęła koalicja PO-PSL - przyp. red.) przebiega w tej chwili coraz szybciej, w sposób coraz bardziej intensywny - mówił.

- Kiedyś skazywali w Polsce żołnierzy wyklętych za to, że walczyli za wolną Polskę, dziś skazuje się w majestacie prawa i rzekomo wolnej Polski Mariusza Kamińskiego i oficerów CBA, którzy walczyli o Polskę wolną od korupcji, którzy walczyli o uczciwą Polskę - skomentował natomiast wyrok b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (SP).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy