Reklama

Reklama

Prezydent zasugerował, że nie weźmie udziału w referendum w Warszawie

Bronisław Komorowski ocenia, że samorządy są coraz częściej polem partyjnych batalii toczonych m.in. za pomocą referendów ws. odwołania prezydentów miast. Komorowski zasugerował, że nie weźmie udziału w możliwym referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W środowym wywiadzie dla TVP1 prezydent został zapytany m.in. czy wziąłby udział w ewentualnym referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz.

Reklama

- Z niepokojem przyjmuję taką nową tendencję, która się pojawiła w samorządach (...) że dzisiaj coraz częściej na obszarze samorządu są toczone te najpoważniejsze batalie partyjne. I to źle, ze stratą dla samorządu - powiedział Komorowski.

Między innymi dlatego - zaznaczył - jego kancelaria przygotowuje projekt ustawy, który "zwiększa uprawnienia obywateli w zarządzaniu miastem, ale przez referenda merytoryczne" organizowane np. w kwestii tego, na co wydać pieniądze.

Chodzi o projekt ustawy samorządowej, który przewiduje m.in., że referenda lokalne byłyby ważne bez względu na liczbę uczestniczących w nich osób. Wyjątkiem byłoby referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu wyłonionego w wyborach bezpośrednich - dla ważności takiego referendum konieczna byłaby frekwencja nie mniejsza niż w czasie wyborów tego organu; obecnie jest to 3/5 liczby osób, które wzięły udział w wyborach. W czerwcu prezydent poinformował, że projekt ma trafić do Sejmu po wakacjach.

Komorowski podkreślił, że chciałby "powściągnąć pokusę przenoszenia wojny partyjnej na poziom samorządowy, realizowanej głównie przez referenda odwołujące prezydentów miast w czasie kadencji".

- Taki wentyl bezpieczeństwa musi być, ale nie powinien być łatwy dostęp do tego rewolweru, który ma zastrzelić konkurenta politycznego poprzez referendum, które tylko nosi pozory dbałości o miasto, a tak naprawdę jest cząstką batalii politycznej - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że referendum lokalne nie jest aktem wyborczym, choć jest zdarzeniem "ważnym z punktu widzenia funkcjonowania miasta".

- Ale tak trochę rozumiem, że niekoniecznie weźmie pan udział w referendum? - zapytał dziennikarz. - Dobrze pan rozumie - odparł Komorowski.

"Komorowski to funkcjonariusz partyjny"

Politycy opozycji krytycznie odnieśli się do wypowiedzi prezydenta ws. udziału w ewentualnym referendum w Warszawie. Zdaniem polityka PiS Joachima Brudzińskiego wypowiedź ta oznacza, że myśli on już dziś o poparciu ze strony PO w przyszłej walce o reelekcję. Według Brudzińskiego "prezydent pokazał, że nie jest strażnikiem demokracji, tylko żyrandola w Pałacu Prezydenckim".  

- To jest kolejny dowód, że wszyscy ci, którzy uważają Komorowskiego za prezydenta wszystkich Polaków, grzeszą totalną naiwnością; to jest, był i będzie funkcjonariusz partyjny, wykonujący rozkazy premiera Donalda Tuska i wiceszefowej PO Hanny Gronkiewicz - Waltz - ocenił Brudziński.

Z kolei lider RP Janusz Palikot powiedział, że jest "strasznie, potwornie zasmucony tym", że Komorowski - na którego głosował i którego wspierał - wezwał do bojkotu referendum warszawskiego.

- W tak nieobywatelski, niewłaściwy, niedemokratyczny sposób prezydent nigdy nie powinien się wypowiadać publicznie - ocenił szef Ruchu. Palikot stwierdził, że Warszawa "nie może być na zawsze skazana na nieudolne rządy Hanny Gronkiewicz-Waltz, marnującej gigantyczne pieniądze publiczne, na arogancję, pychę, bufonadę tej władzy".

Dezaprobatę wyraził też europoseł SLD Wojciech Olejniczak. Jak ocenił, zachowanie prezydenta jest typowo partyjne. - To jest niegodne, aby prezydent, strażnik konstytucji, osoba, która powinna nawoływać do brania udziału w wyborach, w ostentacyjny sposób dał wszystkim do zrozumienia "nie idźcie na wybory" - powiedział Olejniczak.

Zdaniem polityka Sojuszu, stanowisko prezydenta jest "antydemokratyczne". - W wyborach trzeba brać udział, można oddać głos nieważny, w przypadku prezydenta jego podejście jest typowo partyjne, w obronie Hanny Gronkiewicz Waltz - powiedział Olejniczak.

Z kolei szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk stwierdził, że Komorowski "jako prezydent wszystkich Polaków nie powinien publicznie składać takich deklaracji". Według Mularczyka, prezydent powinien "wznieść się ponad sprawy partyjne" i wziąć pod uwagę fakt, że zebrano wiele podpisów warszawiaków opowiadających się za referendum.

Mularczyk wypomniał prezydentowi, że w przypadku prezydentów innych miast zachował milczenie, a w stolicy zdecydował się na "poparcie na swój sposób prominentnego członka PO". - Tymczasem prezydent pokazał, że zrzeczenie się partyjnej legitymacji było tylko pustym gestem - ocenił.

Inaczej wypowiedź prezydenta oceniają politycy koalicji. Szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki powiedział PAP, że jego zdaniem wszystkie argumenty polityków opozycji są chybione.

"Prezydent zdecydował, że nie weźmie udziału w teatrzyku"

- Ci, którzy twierdzą, że postawa prezydenta jest nieobywatelska, nie rozumieją istoty referendum. Tu wybór jest zero-jedynkowy, niepójście oznacza głos "na nie" - powiedział. Jego zdaniem prezydent przez ostatnie trzy lata swojej kadencji udowodnił, że działa ponad podziałami, a zarzut upartyjnienia jest niecelny.

Zdaniem szefa klubu PSL Jana Burego prezydent ma prawo - jak każdy mieszkaniec Warszawy - do wyrażenia swojej postawy wobec referendum, a głosy krytyki są w tym przypadku zupełnie nieuzasadnione.

- Prezydent zdecydował najwyraźniej, że nie weźmie udziału w teatrzyku politycznym, jakim jest próba odwołania prezydent Warszawy rok przed i tak zaplanowanymi wyborami. I to jest demokratyczne, by wyborcy - w normalnym terminie, w normalnym trybie udzielili lub nie poparcia władzom stolicy - dodał Bury.

Pod koniec lipca do komisarza wyborczego złożono ponad 232 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz. Inicjatorem jest Warszawska Wspólnota Samorządowa, a w akcję zbierania podpisów włączyły się m.in. PiS i Ruch Palikota. W ocenie wnioskodawców prezydent stolicy jest odpowiedzialna m.in. za podwyżki cen biletów w komunikacji miejskiej, fatalne przygotowanie ustaw śmieciowych, kłopoty szkół i przedszkoli oraz paraliż inwestycyjny w Warszawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje