Reklama

Reklama

Prezydent przyjął w czwartek Lipińskiego; rozmawiano o Ukrainie

Prezydent Bronisław Komorowski przez ok. pół godziny rozmawiał w czwartek rano z wiceszefem PiS Adamem Lipińskim o sytuacji na Ukrainie. Rozmowa dotyczyła m.in. skoordynowania działań polskich sił politycznych po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

- Pan prezydent przyjął pana wiceprzewodniczącego Adama Lipińskiego podobnie, jak wcześniej pana przewodniczącego (SLD) Leszka Millera i przewodniczącego Janusza Palikota (TR). Tematem rozmów była koordynacja działań polskich sił politycznych wspierających proeuropejskie dążenia Ukrainy w rzeczywistości powileńskiej - powiedziała po spotkaniu szefowa prezydenckiego Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Reklama

- Z jednej strony te działania powinny się orientować na utrzymywaniu tego, co już udało się Ukrainie osiągnąć, a mianowicie akceptacji społeczeństwa ukraińskiego dla orientacji proeuropejskiej i prozachodniego kursu, a także nadziei wynikających ze zmian w ukraińskim prawie karnym i ordynacji wyborczej  - podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

Jak poinformowała, "prezydent mówił także o potrzebie poszukiwania tej koordynacji działań także w kontekście polsko-ukraińskiego pojednania dotyczącego bolesnej historii Wołynia". - Był zainteresowany, na ile środowisko polityczne reprezentowane przez pana Lipińskiego jest też w stanie współtworzyć wspólną politykę w tym zakresie - zaznaczyła.

- Pan prezydent przypomniał także, że miejscem na koordynowanie tych działań jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego, w której miejsce dla prezesa PiS wciąż jest - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Jak podkreśliła, w ocenie prezydenta "przemodelowanie polskiej polityki polega na skoordynowaniu działań polskich sił politycznych w rzeczywistości po szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, a także na zsynchronizowaniu działania zarówno sił politycznych, jak i organizacji pozarządowych".

Pytana, czy prezydent będzie chciał się spotkać także m.in. z szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną (PO), który w środę był w Kijowie powiedziała, że prezydent jest otwarty na wszelkie spotkanie dot. bieżącej sytuacji na Ukrainie.

PiS zapowiada memorandum ws. polskiej polityki wschodniej

PiS w najbliższym czasie przedstawi memorandum na temat polskiej polityki wschodniej - zapowiedzieli politycy tej partii. Elementy planu dla Ukrainy wiceprezes PiS Adam Lipiński przedstawił w czwartkowej rozmowie z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

- Byłem na Ukrainie przez ostatnie kilka dni, mogłem się podzielić wrażeniami (...) Przedstawiłem w imieniu PiS pewne propozycje związane z planem dla Ukrainy, które w dużym stopniu są weryfikacją polskiej polityki wschodniej, polityki UE. Prezydent mówił o przemodelowaniu tej polityki - tak spotkanie z prezydentem relacjonował Lipiński na późniejszej konferencji prasowej w Sejmie.
Jak zaznaczył, "była to rozmowa w cztery oczy, więc nie może mówić o szczegółach".

 - W najbliższych dniach przedstawimy pełne memorandum nt. weryfikacji polskiej polityki wschodniej, które będzie zawierało i krótko- i długoterminowe cele dla tej polityki. Główna myśl jest taka, że Polska powinna być dużo bardziej obecna w polityce wschodniej, nie kryjąc się za politykami europejskimi, za takimi programami jak Partnerstwo Wschodnie, ale dwustronna polityka polska, polska obecność polityczna na Wschodzie  - zapowiedział Krzysztof Szczerski (PiS) z sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Jak ocenił, Polska jest "zbyt pasywna i zbyt bierna wobec tego, co wydarzyło się (na Ukrainie), także po odmowie podpisania umowy stowarzyszeniowej". - Nie możemy czekać na rozwój wypadków, Polska nie może być obserwatorem, ale inicjatorem wydarzeń, które toczą się wokół Ukrainy  - uważa poseł PiS.

Według niego trzeba wykorzystać wszystkie możliwości m.in. zaangażowanie instytucji międzynarodowych, by "po pierwszej przegranej partii" ta gra "zakończyła się sukcesem, czyli realizacją interesu Polski, Europy i Ukrainy".


Dowiedz się więcej na temat: Ukraina

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje