Reklama

Reklama

Prezydent podpisze w poniedziałek ustawę w sprawie czternastej emerytury

Prezydent Andrzej Duda podpisze w poniedziałek po południu ustawę w sprawie czternastej emerytury - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Tzw. czternaste świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury, która będzie wówczas wynosiła 1250,88 zł brutto.

Prezydencka kancelaria poinformowała, że uroczystość podpisania ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów odbędzie się w poniedziałek o godz. 14.30 w Otwocku. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta.

Reklama

Tzw. czternaste świadczenie ma być wypłacane w listopadzie w wysokości minimalnej emerytury (będzie ona wówczas wynosiła 1250,88 zł brutto).

Kto czternastki nie otrzyma?

Zgodnie z szacunkami czternastki otrzyma 9,1 mln osób. Nie wszyscy dostaną jednak świadczenie w takiej samej kwocie, ponieważ w ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Oznacza to, że ok. 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (czyli czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł).

Czternastek nie otrzyma 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł).

W kwietniu trzynasta emerytura

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - i w styczniu 2022 r. - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają trzynastą emeryturą. Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje