Reklama

Reklama

Prezydent podpisał nowelizację ustawy "węglowej"

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że podpisał nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która umożliwia przeprowadzenie rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej. Nowela służy porozumieniu - ocenił prezydent.

- Podpisałem ją w głębokim przekonaniu, że służy porozumieniu i wypełnieniu porozumienia z górnikami - powiedział Komorowski na specjalnej konferencji prasowej.

Podkreślał, że na ustawę czekają środowiska górnicze, które w niej upatrują stworzenia ram pozwalających na lepsze restrukturyzowanie sektora górniczego.

Reklama

Według Komorowskiego dialog i dobre ramy prawne to "droga do racjonalnych decyzji".

Dodał, że podpisana przez niego ustawa "węglowa" to "cząstka sensownego działania na rzecz rozwiązywania najtrudniejszych nawet problemów na zasadzie porozumienia, a nie konfliktów".

- To porozumienie między rządem a związkami zawodowymi uzyskane w warunkach trudnych, jest podwójnie wartościowe. Także dlatego, że otwiera możliwość - bez gwarancji - dobrego wykorzystania tej ustawy dla koniecznej restrukturyzacji całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce - powiedział prezydent.

Podpis wbrew apelom

Jak przypomniał Komorowski, nie brakowało osób, które apelowały, by ustawy nie podpisywać. Był wśród nich kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. - Mam nadzieję, że ci, którzy apelowali o jej niepodpisywanie, dziś zweryfikują swoje przekonania - mówił.

Dodał, że sugerowałby, aby zanim sformułuje się żądania wetowania ustaw, zastanowić się, czy nie ma to służyć zaspokajaniu własnych potrzeb, przez "żerowanie na konfliktach i problemach".

Ustawa górnicza po nowelizacji nie zakłada już likwidacji czterech kopalń Kompanii Węglowej. Trafią one do spółki restrukturyzacyjnej, bądź zostaną podzielone. Górnicy dostaną też większy niż pierwotnie planowano program osłonowy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje