Reklama

Reklama

Prezydent: Gen. Andrzejczak pozostanie szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Gen. Rajmund Andrzejczak pozostanie szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na drugą kadencję – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Prezydent powiedział w Wólce Konopnej koło Siedlec, gdzie wziął udział w uroczystości zakończenia ćwiczenia Dragon-21 połączonego z certyfikacją 18. Dywizji Zmechanizowanej, że rozmawiał ostatnio z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem o przyszłości polskiej armii i dalszego jej rozwoju.

- W wyniku tych rozmów i uzgodnień z panem ministrem, a także rozmowy z panem gen. Rajmundem Andrzejczakiem podjąłem decyzję o tym, że pan generał otrzymał ode mnie nominację na szefa Sztabu Generalnego na kolejną kadencję. A więc trzy lata służby dla Rzeczypospolitej na tym stanowisku przed panem generałem - powiedział prezydent Duda.

Reklama

Dodał, że odpowiednie postanowienie w tej sprawie wyda w najbliższych dniach.

Szefa Sztabu Generalnego mianuje prezydent na wniosek ministra obrony.

Kim jest gen. Andrzejczak?

Gen. Andrzejczak objął stanowisko szefa SGWP w lipcu 2018 r., zastępując gen. Leszka Surawskiego. Przed objęciem najwyższego stanowiska wojskowego w polskich siłach zbrojnych dowodził 12. Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną.Szef MON - który w piątek obok prezydenta Andrzeja Dudy uczestniczył w zakończeniu ćwiczenia Dragon-21 - podkreślił, że 18 Dywizja Zmechanizowana, najmłodsza dywizja w Wojsku Polskim, została sformowana "według wzorów NATO".

Przypomniał, że powstała ona z dwóch istniejących już wcześniej brygad: 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i 1 Brygady Strzelców Podhalańskich. Dodatkowo w jej składzie znalazła się nowo formowana 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana. - Powstają kolejne pułki: pułk artylerii, pułk przeciwlotniczy, pułk rozpoznania. Jest już pułk logistyczny w Łomży. Więc 18 Dywizja Zmechanizowana operuje na wschodnim brzegu Wisły i jest gotowa by bronić Rzeczpospolitej, a wszyscy wiemy skąd mogą nadejść zagrożenia - powiedział Błaszczak.

Czym jest Dragon-21?

Dragon-21 to największe przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego w tym roku. Dragon odbywa się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda.

W tegorocznej edycji brało udział 9400 żołnierzy i 800 jednostek sprzętu. W ćwiczeniu uczestniczyli żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych - Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i WOT; Dragon rozgrywał się w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i w cyberprzestrzeni. Poza wojskiem uczestniczyły w nim organy administracji wojewódzkiej i samorządowej oraz służby mundurowe spoza resortu obrony. Podczas ćwiczenia 18. Dywizja Zmechanizowana został poddana certyfikacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje