Reklama

Reklama

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia Żydom z okazji Rosz ha-Szana

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia Żydom, którzy mieszkają w Polsce z okazji Rosz ha-Szana, czyli żydowskiego Nowego Roku. Zgodnie z kalendarzem żydowskim w piątek (18 września) po zachodzie słońca rozpocznie się 5781 rok. Rosz ha-Szana nazywane jest także Świętem Trąbek.

Reklama

Rosz ha-Szana (dosłownie "głowa roku") tradycyjnie potrwa dwa dni - do zachodu słońca 20 września. Święto to upamiętnia stworzenie świata.

Reklama

"Z okazji Rosz ha-Szana przekazuję społeczności żydowskiej zamieszkującej w Polsce życzenia najlepszego zdrowia, pokoju i wszelkiej pomyślności" - napisał prezydent, którego słowa w języku polskim i języku angielskim opublikowała Kancelaria Prezydenta.

"Niech wspólna celebracja tego święta w Państwa rodzinach, w gronie przyjaciół i bliskich dostarczy dużo szczęścia, przynosząc duchową harmonię, dobro i pocieszenie. Niech radość, która w trakcie świętowania Nowego Roku jest obecna w Państwa domach, towarzyszy Państwu na co dzień i promienieje na wszystkie kolejne poczynania z pożytkiem dla całej Rzeczypospolitej" - podkreślił Andrzej Duda.

"Z serca życzę Państwu wewnętrznego umocnienia i wiele nadziei na przyszłość. Szana Towa! Szczęśliwego Nowego Roku!" - dodał prezydent.

Jak obchodzi się Rosz ha-Szana?

Rosz ha-Szana to święto spędzane głównie w synagodze. W rozbudowanych modlitwach Bóg przedstawiany jest jako Król - Władca wszelkiego stworzenia. Poważny charakter liturgii podkreślają liczne modlitwy pokutne, publiczne wyznania grzechów oraz podniosłe, pobudzające do refleksji melodie modlitw.

W tym czasie w żydowskich domach na stołach pojawia się, odmienna niż w inne święta, okrągła chała, którą stawia się na środku stołu. Oznacza ona pełnię, pomyślność oraz kolisty roczny cykl żydowskiego życia. Podaje się również rybę z zachowaną głową w nawiązaniu do nazwy święta (z hebr. rosz to głowa), a jedno z życzeń noworocznych brzmi: "Niechaj Bóg sprawi, żebyśmy byli głową, a nie ogonem" - symbolicznym początkiem, a nie końcem spraw nadchodzącego czasu.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje