Reklama

Reklama

Prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarz generalną OBWE Helgą Schmid

Dziś spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarz generalną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Helgą Schmid. Rozmowy odbędą się w Warszawie. Wśród tematów są m.in. priorytety polskiego przewodnictwa w OBWE oraz sytuacja polskiej mniejszości na Białorusi.

Reklama

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski mówił, że prezydent chce omówić z sekretarz generalną OBWE priorytety polskiego przewodnictwa w tej organizacji, które nasz kraj obejmie w 2022 roku. 

Reklama

- Po drugie, pani Helga Schmid była jedną z rozmówczyń pana prezydenta, jeśli chodzi o sytuację Polaków na Białorusi i na pewno ten temat powróci we wtorek i będzie drugim ważnym elementem spotkania - powiedział minister.

Jak dodał, podczas marcowej rozmowy z prezydentem Dudą sekretarz generalna OBWE obiecała zająć się sprawą polskiej mniejszości na Białorusi. - Będziemy więc rozmawiać o tym, co jeszcze możemy zrobić wspólnie dla Polaków prześladowanych na Białorusi - zaznaczył szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Działacze Związku Polaków na Białorusi w areszcie

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została w marcu zatrzymana i najpierw skazana na areszt za organizację "nielegalnej imprezy", za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym "podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym" i "rehabilitacji nazizmu". Umieszczono ją w areszcie w Mińsku.

Borys i jeszcze trójce działaczy ZPB - Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej - grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty.

Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (także w areszcie z takimi samymi zarzutami), że w czasie organizowanych imprez "wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego". Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

Apele z wielu stron

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

Do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mniejszości oraz wypuszczenia aktywistów wzywały Białoruś władze Polski, UE i innych państw.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje