Reklama

Reklama

Prezydent Andrzej Duda na dożynkach w Zbylitowskiej Górze: Żywności nie brakuje i nie zabraknie

Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe; dzięki żywności wytwarzanej przez polskich rolników zdobywamy też kolejne rynki eksportowe - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda w Zbylitowskiej Górze (woj. małopolskie) podczas Dożynek Gminy Tarnów. Prezydent ocenił, że polskie rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, coraz lepiej funkcjonuje, ale - jak dodał - rolnictwo, gdy staje się przemysłowe, "traci element swojskości".

- Jest dla mnie rzeczywiście niezwykłe to, że polscy rolnicy cały czas potrafią wytwarzać wspaniałą, doskonałą żywność, dzięki której zdobywamy kolejne rynki eksportowe - mówił Andrzej Duda.

- Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To niezwykłe dar, który polscy rolnicy, polska wieść ofiaruje całemu społeczeństwu - ocenił. Prezydent zapewnił, że w Polsce "żywności nie brakuje i nie zabraknie". 

Duda: Wieś zachowuje tradycję i wartości

Duda mówił także o zmianach, jakie dokonują się w rolnictwie i na wsiach. Zaznaczył jednocześnie, że wieś "zachowuje swoją tradycję, zachowuje swoje wartości, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez ojców synom, przez matki córkom, przez Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie spotykają się pokolenia, poprzez Ochotnicze Straże Pożarne". - Poprzez wszystkie inne formy działania - takie, choćby, które są także i organizowane przez parafie wiejskie - budując z jednej strony tradycję, umacniając ją właśnie poprzez przekazywanie z pokolenia na pokolenie, a z drugiej strony umacniając także lokalną wspólnotę. To jest ogromna wartość polskiej wsi - powiedział. 

Reklama

- Cieszę się niezwykle, że zwłaszcza na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci tak bardzo wzmocnił się ten komponent tradycji na wsi. Wzmocnił się dlatego, że jest coraz więcej osób w strojach regionalnych, jest coraz więcej Kół Gospodyń Wiejskich, jest coraz więcej tej wspólnej działalności i jest coraz więcej właśnie tego kontaktu międzypokoleniowego - mówił prezydent.

Duda podziękował rolnikom za ich trud. - Wystarczy spojrzeć na te wieńce i korony dożynkowe - ileż z jednej strony kunsztu, ale z drugiej strony także serca i swoistej miłości do tego zboża, do tych płodów rolnych - widać w tych wspaniałych dziełach sztuki - nie waham się tego powiedzieć - powiedział.

"Jest jeszcze wiele zadań do zrealizowania"

- Jestem tutaj też po to, żeby powiedzieć, że władze Rzeczpospolitej czynią wszystko co mogą, aby w jak największym stopniu pochylić się nad polskim rolnictwem i nad polskim rolnikiem, który jest pochylony nad swoim polem - mówił prezydent.

Zwrócił uwagę, że "jest wiele zadań jeszcze do zrealizowania", chociaż jak dodał, "wiele się udało zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat". - Ale zadań cały czas jest wiele i polskie rolnictwo będzie zawsze wymagało wszechstronnej opieki ze strony państwa, trzeba wiele elementów zrobić zwłaszcza tych systemowych chociażby w dziedzinie ubezpieczeń - tłumaczył.

- Miałem w tym roku smutną sposobność bycia na terenach, gdzie nawałnice zniszczyły trud rolników, gdzie prawdopodobnie ze zbiorów chmielu i innych płodów rolnych, jabłek niewiele w tym roku będzie. Grad zniszczył płody rolne - zauważył prezydent.

- Rozmawialiśmy na temat ubezpieczeń, potrzebne są tutaj systemowe zmiany i systemowe działania - dodał. Poinformował, że będzie rozmawiał na ten temat z premierem i ministrem rolnictwa. Zdaniem Dudy, "potrzebne jest także wzmocnienie realizacji sprzedaży bezpośredniej oraz wybudowanie portu zbożowego w naszym kraju, po to żebyśmy mogli działać sprawniej i sprawniej realizować działania eksportowe". - To wszystko stoi przed nami - podkreślił.

Polski Ład a rolnictwo

Prezydent zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju infrastruktury na terenach wiejskich. Wyraził jednocześnie nadzieję, że środki, które będą rozdzielane w ramach polskiego Nowego Ładu w wystarczającym stopniu dotrą także na te tereny.

- Wiadomo, że tam gdzie infrastruktura jest bardzo dobrze rozwinięta, gdzie są możliwości komunikacji, tam gdzie jest dostęp do różnych elementów nowoczesnej współczesności jak szerokopasmowy Internet - żyje się lepiej, łatwiej, ma się większe możliwości osobistego rozwoju, także i kulturalnego, ma się również większe możliwości zawodowe - powiedział prezydent.

Zwrócił uwagę, że nie każdy rolnik żyje wyłącznie ze swojej pracy na roli. - Im lepsza będzie infrastruktura, tym większe będą osobiste możliwości rozwoju ludzi na terenach wiejskich - ocenił Duda.

Podkreślił, że "równomierne rozwijanie kraju jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju Rzeczpospolitej. - Nie może być tak, że jest głęboka różnica pomiędzy miastem a terenami wiejskimi - oświadczył prezydent. Wskazał, że dobrze rozwinięta infrastruktura na terenach wiejskich jest szansą dla dzieci z rodzin rolniczych.

- Powinna być dobrze wyposażona szkoła z boiskiem, z salą gimnastyczną; powinni być dobrzy nauczyciele, dobre możliwości komunikacji miedzy różnymi ośrodkami - miedzy powiatem a gminą, między dużym miastem a wsią - wymienił Duda. - Elementem nowoczesnego państwa jest dobrze rozwinięta infrastruktura na terenach wiejskich - zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że nie wrócą już czasy, kiedy na terenach wiejskich likwidowane są komisariaty a poziom bezpieczeństwa spada. - Komisariaty na wsiach nie będą likwidowane, ale będą też przywracane i budowane nowe - zapewnił Duda.

Zadeklarował, że będzie realizowany program modernizacji ochotniczych straży pożarnych, tak żeby remizy były coraz lepiej wyposażone. Żeby wszędzie były nowoczesne samochody, które ułatwiają strażakom ochotnikom ich służbę. - To jest dla mnie budowanie nowoczesnego państwa - podkreślił prezydent.

Dożynki z udziałem prezydenta i pierwszej damy

Ceremonia dożynkowa, w której wziął udział prezydent wraz z małżonką, odbyła się na stadionie w Zbylitowskiej Górze. Poprzedziła ją msza święta w miejscowym kościele. Na oficjalną część złożyła się prezentacja obrzędów i konkurs wieńców dożynkowych - wygrał go wieniec przygotowany przez mieszkańców miejscowości Jodłówka-Wałki. W programie dożynek były też prezentacje kulinarne, występy i koncerty.

Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł podkreślił, że miejscowi rolnicy kultywują tradycję przekazaną przez przodków. Jak przypomniał, z okolicznych terenów pochodziło wiele zasłużonych dla Polski osobistości, w tym współtwórca ruchu ludowego i premier Wincenty Witos. "Gmina Tarnów, to także gmina nowoczesna, gmina, która się zmienia" - zaznaczył.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje