Reklama

Reklama

Prezydencki zespół ws. sędziów pokoju. Pierwsze posiedzenie

Absolutnie nie wykluczam zmiany konstytucji w kontekście wprowadzenia instytucji sędziów pokoju - poinformował prezydent Andrzej Duda. Jak stwierdził, tacy sędziowie mogą być sposobem na zmniejszenie obciążenia sądów powszechnych.

Reklama

Prezydent wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu zespołu, który ma opracować projekt przepisów wprowadzających instytucję sędziego pokoju.

Reklama

- Gdybyśmy doszli w trakcie prac do wniosku, że dla właściwego sformułowania tej instytucji tak, żeby była instytucją prawidłowo funkcjonującą, nie będę wahał się wyjść z propozycją, żebyśmy jednak zdecydowali się na przygotowanie projektu zmiany konstytucji i przekonać polski parlament do tego, aby tę zmianę zmiany w konstytucji przyjął - powiedział Duda.

Zaznaczył, że "ta sprawa absolutnie nie jest zamknięta". - I to chcę zasygnalizować już na samym początku naszego spotkania i naszej debaty: nie wykluczam absolutnie zmiany konstytucji w tym kontekście, ale poddaje tę kwestię pod szeroką dyskusję i z wielkim zainteresowaniem wysłucham wszystkich stanowisk na ten temat - zadeklarował prezydent.

- Dwoma największymi bolączkami wymiaru sprawiedliwości - w moim przekonaniu i nie tylko moim - są generalnie rzecz biorąc brak zaufania do wymiaru sprawiedliwości, przynajmniej brak zaufania w takim stopniu, jak byśmy tego oczekiwali i opieszałość wymiaru sprawiedliwości, czyli przedłużające się w niemożliwy sposób skomplikowane postępowania, których obywatele bardzo często nie rozumieją - powiedział we wtorek Duda.

- Jedną z dróg ku temu, aby to poczucie niesprawiedliwości zlikwidować jest zmniejszenie kognicji sądów, przekazanie części spraw, które dzisiaj prowadzą sądy powszechne, tym nowo powstającym sądom, jakimi mam nadzieję będą sądy pokoju - dodał prezydent. Wyraził przypuszczenie, że uproszczenie procedur dotyczących spraw przed sądami pokoju pozwoliłoby na "super uproszczone" postępowania, w których sprawy byłyby rozpatrywane "nie tylko wnikliwie, ale przede wszystkim szybko".

Paweł Kukiz zadowolony: Sztandarowy postulat 

W posiedzeniu wziął udział Paweł Kukiz, który od lat głosi postulat powołania sędziów pokoju. Polityk podziękował prezydentowi za powołanie zespołu. Dziękował także ekspertom, którzy zgodzili się w nim pracować, w tym kierującemu pracami zespołu - prof. Piotrowi Kruszyńskiemu.

- Sędziowie pokoju to jest jeden ze sztandarowych postulatów Kukiz'15, to idea obywatelskiej kontroli nad trzecią władzą. Ma służyć przede wszystkim zbliżeniu wymiaru sprawiedliwości do ludzi, odformalizowaniu postępowań i ich przyspieszeniu - powiedział polityk.

- Jak pan prezydent również wspominał, ten ostatni element jest tu niezmiernie istotny, szczególnie, że mamy do czynienia z taką sytuacją, że to blokowanie sądów wielością spraw jest niestety z roku na rok coraz większe - zaznaczył Kukiz. Przypomniał, że kilka lat temu na jego prośbę powstał zespół ekspertów, którzy opracowali "Białą Księgę" o sędziach pokoju. Jak mówił, dokument spotkał się z bardzo dobrym odbiorem ze strony środowisk prawniczych i obywatelskich, ale również różnych ugrupowań politycznych.

Paweł Kukiz wyraził nadzieję, że skoro już na tym etapie wiele opcji politycznych wyraża się pozytywnie o instytucji sędziów pokoju, to z ewentualną zmianą konstytucji "wielkiego problemu być nie powinno".

Kukiz zaapelował też, by zespół ustalił termin zakończenia prac nad projektem ws. sędziów pokoju. - Byśmy doprowadzili jeszcze, takie moje marzenie, do końca tego roku prace nad ostatecznym kształtem ustawy - zaznaczył. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne