Reklama

Reklama

Prezes PKN Orlen o Polska Press: Nabyłem spółkę zgodnie z prawem i wykonuję prawa z udziałów

- Nabyłem spółkę zgodnie z prawem i wykonuję prawa z udziałów - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się decyzji sądu, wstrzymującej wykonanie decyzji Prezesa UOKiK o zgodzie na przejęcie przez koncern spółki Polska Press.

Reklama

Jak oświadczył w środę Obajtek w TVP Info, Polska Press została nabyta zgodnie z prawem, "ze zgodami korporacyjnymi, ale także ponieważ była decyzja UOKiK". - Nie można wstrzymać czegoś, co z mocy prawa zostało wykonane - dodał.

Reklama

Prezes PKN Orlen oświadczył też, że decyzje, np. w kwestiach zarządczych, podejmowane przez zarząd koncernu są ważne, "mogą co najwyżej skutkować nakładaniem grzywny przez sąd". - Ale będą wiążące - stwierdził Obajtek.

Podkreślał, że sąd nie zarzucił Orlenowi przejęcie Polski Press niezgodnie z prawem. Jego zdaniem, w transakcji nie ma żadnego "zagrożenia koncentracyjnego". - Orlen nie posiadał mediów. Orlen nabył media. To gdzie jest zagrożenie? - pytał. W jego ocenie, takie decyzje, jak sądu w tej sprawie, mogą skutkować "zahamowaniem inwestorów" i "pokazują, że tu nie ma tak na prawdę stabilności". - Uważam, że to hucpa polityczna rzecznika (RPO - red.) Ingerowanie w biznes jest nieprzyzwoite - stwierdził Obajtek.

Obajtek: Nasze decyzje będą wiążące

Obajtek powtórzył, że Orlen będzie wykonywać prawo z udziałów w Polska Press, bo "własność dla akcjonariuszy jest rzeczą świętą" i tą spółką zarządzać. - Nasze decyzje będą wiążące, a jeżeli sąd będzie twierdził, że jest inaczej, to będzie nas obciążał grzywną - stwierdził.

8 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał na wniosek RPO wykonanie decyzji prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Jak podkreślił sąd, postanowienie jest niezaskarżalne.

W środę RPO wystąpił do sądu rejestrowego o uwzględnienie postanowienia sądu ochrony konkurencji w aktach rejestrowych spółek. Jak przypomniał w tym piśmie Rzecznik, sąd uznał, że do czasu rozstrzygnięcia złożonego odwołania strony transakcji muszą wstrzymać się z wykonywaniem decyzji Prezesa UOKIK oraz powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek praw udziałowych z nabytych udziałów w kapitale zakładowym.

Również w środę Polska Press podała, że decyzją NWZA tej spółki jej prezesem został Marcin Dec, dotychczasowy członek rady nadzorczej. Wcześniej Dec pełnił funkcję prezesa zarządu Sigma Bis, agencji mediowej PKN Orlen i PZU.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje