Reklama

Reklama

Prezes PiS: Popieram tę ustawę i uczynię wszystko, by ona przeszła

- Sprawa ustawy 2.0, Konstytucji dla Nauki była i jest przedmiotem różnych kontrowersji, ale chciałem bardzo jasno i wyraźnie powiedzieć, że ja tę ustawę popieram i uczynię wszystko, żeby przeszła - powiedział Jarosław Kaczyński podczas wspólnej konferencji prasowej z wicepremierem, szefem resortu nauki Jarosławem Gowinem. Prezes PiS skomentował też krótko wyniki najnowszego sondażu.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że zaproponowane rozwiązania w tzw. Ustawie 2.0 nie zagrażają ani samorządności środowisk naukowych, ani mniejszym uczelniom. "Nie stoi (ona) w sprzeczności z polityką zrównoważonego rozwoju" - zaznaczył prezes PiS.

Według niego ustawa stwarza szanse na to, żeby "pewnego rodzaju niezbyt efektywny system został zmieniony". "Żeby aktywność intelektualna, a przecież o to chodzi w nauce, naukowców wszystkich - ale w szczególności naukowców młodych i średniego pokolenia - została wzmożona i żeby mogła przynosić szybsze efekty" - powiedział lider Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Jak zaznaczył, ustawa będzie jeszcze przedmiotem dyskusji parlamentarnej, być może też dyskusji społecznej.

"Jestem przeświadczony, że dzięki panu premierowi (Jarosławowi Gowinowi - przyp. red.) czynimy krok, bardzo poważny krok we właściwym kierunku. Krok, mam nadzieję, decydujący, taki, który kiedyś będzie oceniany jako ten, który odnowił polską naukę" - dodał Kaczyński.

Kaczyński o wynikach najnowszego sondażu

Rzecznik partii Beata Mazurek zastrzegła, że dziennikarze mogą zadawać tylko pytania w temacie Konstytucji dla Nauki, jednak dziennikarze zapytali także o wyniki najnowszego sondażu poparcia, w którym partia rządząca zanotowała duży spadek. Mimo protestów rzeczniczki, prezes PiS zdecydował się krótko odpowiedzieć w tej sprawie.  

- Z szacunkiem i pokorą odnosimy się do wyników badań, ale też wiemy, jak są przeprowadzane, więc jesteśmy pełni optymizmu - powiedział Kaczyński.

Wyniki sondażu Kantar Millward Brown SA znajdziesz tutaj

Konstytucja dla Nauki

Projekt ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki) byłby pierwszą od ponad 12 lat całościową reformą uczelni. Przewiduje on poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu, ścieżce awansu zawodowego, trybie robienia doktoratu.

Wśród ważnych kierunkowych zmian zawartych w projekcie Ustawy 2.0 jest m.in. uzależnienie wielu możliwości uczelni) od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych dyscyplinach. Ustawa zgodnie z propozycją resortu nauki ma zacząć obowiązywać od 1 października 2018 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje