Reklama

Reklama

"Prezes Kaczyński przygotowuje sobie pole do władzy absolutnej"

"Jarosław Kaczyński przygotowuje sobie pole do władzy absolutnej w Polsce" - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej Ireneusz Raś w porannej audycji na antenie Radia Kraków. "Prawo i Sprawiedliwość, demontując Trybunał Konstytucyjny, robi sobie furtki na działania samowolne" - ocenił poseł PO w rozmowie z Jackiem Bańką.

We wtorek autopoprawkami do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przyjętymi wczoraj przez komisje ustawodawczą, zajmie się Sejm. Prawdopodobnie jeszcze dziś odbędzie się głosowanie.

"Obniżanie autorytetu TK"

Reklama

Na antenie Radia Kraków Ireneusz Raś powiedział, że jako poseł PO nie czuje się współodpowiedzialny za to, co stało się z TK.

- PiS cały czas zajmuje się Trybunałem i obniżaniem jego autorytetu. Demontuje to, co udało się przez lata zrobić dobrze. TK ma być arbitrem - mówił Ireneusz Raś.

"Demontaż Trybunału"

Zdaniem posła, działania podejmowane dawniej przez Platformę Obywatelską nie są równomierne z tym, "co od 2 miesięcy robi PiS, które ma większość".

- Niejednym działaniem uchwały próbuje demontować TK. To cały czas trwająca akcja" - uważa Ireneusz Raś.

W rozmowie z Jackiem Bańką poseł PO podkreślił, że Platforma "broni zasad w debacie o TK". Zaznaczył również, że "tysiące ludzi na ulicach pokazuje, że tego nie akceptuje".

Zdaniem posła, "Trybunał Konstytucyjny nie będzie po takim demontażu wydajny". Uważa, że działania Prawa i Sprawiedliwości "doprowadzą do paraliżu tej ważnej dla przestrzegania prawa instytucji w Polsce".

"Nie władza w parlamencie, ale władza absolutna"

Poseł Platformy Obywatelskiej uważa, że "prezes Kaczyński jednoznacznie przygotowuje sobie pole nie do władzy w parlamencie, ale do władzy absolutnej w Polsce". Podkreślił, że nie było tego w programie PiS, a wyborcy oczekiwali raczej ustaw z teczki premier Beaty Szydło.

Służba cywilna

Komentując kwestie zmian w służbie cywilnej, poseł PO powiedział: "Ta ustawa jest po to, żeby obniżyć standardy, żeby zwolnić szczebel kierowniczy w administracji państwowej".

Wybór szefa PO

Zapytany na antenie Radia Kraków o wybór szefa PO, Ireneusz Raś skomentował, że partia "potrzebuje silnego przywództwa, odbudowania skrzydła konserwatywnego i mądrego skrzydła liberalnego, gospodarczego". Zdaniem posła, tylko wtedy Platforma Obywatelska "odzyska świeżość i wiarę elektoratu, że partia może zatrzymać nieroztropności, które będziemy oglądać z obrzydzeniem".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje