Reklama

Reklama

Prestiżowa nagroda dla Tadeusza Kościńskiego

Polski minister finansów Tadeusz Kościński został wybrany przez "GlobalMarkets" najlepszym ministrem finansów roku 2020 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - dowiedział się Polsat News. Nagrody dla najlepszych ministrów wręczane są przy okazji dorocznego spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Tegoroczna, wirtualna edycja, ma się rozpocząć 12 października.

"GlobalMarkets" to periodyk publikowany cyfrowo w związku z dorocznym spotkaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa spotkanie odbędzie się wirtualnie i potrwa od 12 do 18 października.

Każdego roku przyznawane są nagrody dla najlepszych ministrów finansów oraz gubernatorów Banku Światowego. Kolegium redakcyjne wyłania 14 nagrodzonych z siedmiu regionów świata: Azji Wschodniej, Azji Południowej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, Europy Środkowo-Wschodniej, Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów.

Reklama

Jak dowiedział się Polsat News, w tym roku nagroda dla najlepszego ministra finansów Europy Środkowo-Wschodniej przypadnie polskiemu ministrowi finansów, Tadeuszowi Kościńskiemu. Szef resortu finansów został listownie poinformowany o decyzji kolegium redakcyjnego.

"Solidne i agresywne środki stymulujące gospodarkę"

W piśmie podkreślono, że pandemia koronawirusa dotknęła Polskę, jednak dzięki dywersyfikacji i szybkiemu wdrożeniu przez ministerstwo finansów "solidnych i agresywnych środków stymulujących gospodarkę", Polska wydaje się być jedną z najmniej dotkniętych kryzysem gospodarek w Unii Europejskiej.

Zdaniem "GlobalMarkets", tarcza finansowa była powszechnie chwalona jako szybka i skuteczna odpowiedź na kryzys, zwłaszcza w uzupełnieniu do pakietu wsparcia gospodarczego w postaci tarczy antykryzysowej.

Przeczytaj rozmowę ministra finansów Tadeusza Kościńskiego z Interią, która odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Związany z sektorem bankowym

Tadeusz Kościński jest ministrem finansów od 15 listopada 2019 roku. Zastąpił na tym stanowisku Jerzego Kwiecińskiego, który w styczniu 2020 roku został prezesem zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Kościński jest absolwentem Goldsmiths’ College. Od początku kariery zawodowej związany był z sektorem bankowym. Początkowo w Londynie zaczynał od pracy w japońskim Tokai Banku, następnie piastował stanowisko dyrektora londyńskiego oddziału Banku Handlowego.

W latach 90. zamieszkał na stałe w Polsce. Przez siedem lat był konsultantem w dziedzinie bankowości i finansów. Pracował m.in. dla Polskiego Banku Rozwoju, Banku Przemysłowo-Handlowego oraz Banku Śląskiego. Od 1997 roku był dyrektorem w Wielkopolskim Banku Kredytowym (po przekształceniach w Banku Zachodnim WBK), odpowiadając m.in. za biznes kartowy.

Do rządu trafił w 2015 roku. Do 2018 roku był podsekretarzem stanu w resorcie rozwoju, gdzie odpowiadał m.in. za paragony i płatności bezgotówkowe. Następnie przeszedł na tożsame stanowisko w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii, gdzie odpowiadał m.in. za gospodarkę cyfrową i politykę eksportową. 1 lipca 2019 roku objął funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, powierzono mu odpowiedzialność m.in. za niektóre podatki, wyceny i kwestie ustawy hazardowej. 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje