Reklama

Reklama

Premier Szydło: Ściana wschodnia priorytetem kraju

Ściana wschodnia jest tą częścią naszego kraju, która musi mieć priorytet, jeżeli chcemy mówić o tym, że Polska ma się równomiernie rozwijać - powiedziała na konferencji prasowej w Łańcucie w poniedziałek premier Beata Szydło.

"Musimy ten odpowiedzialny rozwój rozumieć jako rozwój zrównoważony dający równe szanse wszystkim regionom, w tym również tym regionom, które do tej pory miały najmniej szans" - powiedziała w poniedziałek premier na konferencji "10 lat deklaracji łańcuckiej - Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość".

"Właśnie ściana wschodnia jest tą częścią naszego kraju, która musi mieć priorytet, jeżeli chcemy mówić o tym, że Polska ma się równomiernie rozwijać i wszyscy mają mieć równe szanse, na to żeby z tego rozwoju czerpać jak najwięcej korzyści" - podkreśliła szefowa rządu. Dodała: "to jest w interesie całej naszej ojczyzny".

Reklama

Premier pogratulowała "determinacji" europosłowi Tomaszowi Porębie, który przygotował raport dotyczący rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Raport ten pod koniec października został przyjęty przez ponad pół tysiąca europarlamentarzystów. "To pokazuje, że jeżeli są dobre projekty, dobrze przygotowane, jeżeli jest determinacja i skuteczności, to zyskuje to akceptację (...) Zależy nam na tym, żeby Polska była na arenie międzynarodowej postrzegana przez takie dobrze przygotowane (...) propozycje" - podkreśliła Szydło.

"Chcemy się rozwijać. To jest nasze zadanie, to jest nasz cel" - podkreśliła. Oceniła, że "Polska ma ogromną szansę przed sobą, ma ogromny potencjał". "Naszą ogromną wartością są ludzie, obywatele, którzy mają ogromny potencjał rozwojowy, którzy chcą realizować w Polsce swoje marzenia i ambicje, a obowiązkiem polskiego państwa, polskiego rządu, również władz samorządowych, jest stwarzanie dla nich (...) możliwości pracy i działania" - wskazała premier.

"Myślę, że nikt z nas nie ma wątpliwości, że Via Carpathia otwiera nam drogę na świat, otwiera nam drogę na lepszą przyszłość i jest też symbolem rozwoju" - dodała.

"Wierzę w to głęboko, że kiedy będziemy już realizowali to zadanie w kolejnych etapach, kiedy będziemy mogli mówić z satysfakcją, że te plany przekształcają się w rzeczywiste efekty tych działań, będziemy mieli nie tylko satysfakcję z tego, że udało się zrobić coś ważnego, ale udało się pokazać Europie i światu, że potencjał Polski, ale i potencjał naszych partnerów z Europy Środkowo-Wschodniej jest ogromny" - podsumowała premier.

Via Carpathia to planowana międzynarodowa trasa, która przebiegać ma z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Via Carpathia jest dla polskiego rządu strategiczną inwestycją. Droga ta - w ocenie rządu - przyspieszy rozwój gospodarczy Polski północo-wschodniej i zwiększy bezpieczeństwo kraju.
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje