Reklama

Reklama

Premier o roku rządu: Wywiązaliśmy się ze swoich zobowiązań

"Rząd wywiązał się ze swoich zobowiązań i dotrzymał słowa" - powiedziała premier Beata Szydło o mijającym roku rządów. "Przyszły rok będzie stał pod znakiem gospodarki i rozwoju" - zapowiedziała.

"Dla mnie najważniejsze jest to, że dotrzymujemy słowa, dotrzymujemy zobowiązań, które przyjęliśmy na siebie. W swoim expose rok temu pokazałam, jakie najważniejsze projekty zrealizujemy w tym roku, najpierw w ciągu pierwszych 100 dni, a potem całego roku. Dzisiaj mogę powiedzieć z satysfakcją, że wywiązaliśmy się z tych zobowiązań, dotrzymaliśmy słowa" - powiedziała szefowa rządu we wtorek w Programie I Polskiego Radia.

Jak mówiła, zostały wprowadzone m.in. ważne projekty prorodzinne, takie jak program "Rodzina 500 plus", podwyższenie płacy minimalnej, czy darmowe leki dla seniorów, ale też przygotowany został przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego Plan Odpowiedzialnego Rozwoju.

Reklama

Szydło zaznaczyła, że rząd zobowiązał się do rozliczania się ze swoich prac przed Polakami. "We wtorek - zapowiedziała premier - ministrowie będą mówić o swoich osiągnięciach, ale też o porażkach".

"Nie uniknęliśmy błędów, tak jak pewnie wszyscy, ale wyciągamy z nich wnioski" - powiedziała szefowa rządu.

"Polska musi rozwijać się szybciej"

Nawiązując do tego, że rząd ma we wtorek m.in. wysłuchać informacji wicepremiera Mateusza Morawieckiego o przygotowanej "Konstytucji dla biznesu", premier powiedziała w radiowej Jedynce, że będzie to zbiór rozwiązań i projektów ustaw, które mają za cel ułatwić polskim przedsiębiorcom prowadzenie biznesu.

Z drugie strony - zaznaczyła - nowe rozwiązania mają tak ukierunkować rozwój Polski, by można było myśleć o budowaniu nowoczesnej technologii, reindustrializacji, "powrocie do polskiego produktu produkowanego w Polsce" i o wspieraniu firm, które w Polsce chcą prowadzić działalność.

"Dzisiaj musimy - analizując też wyniki tegoroczne - myśleć o tym, by przyspieszyć inwestycje, by wzrost był szybszy, bo jest dużo rzeczy przed nami, które będą wymagały wsparcia finansowego ze strony państwa" - powiedziała premier.

W tym kontekście wymieniała m.in. modernizację armii i policji, reformę systemu ochrony zdrowia, reformę systemu edukacji. "Na wszystkie te projekty oczywiście musimy mieć zabezpieczenie finansowe. Polska musi się szybciej rozwijać" - powiedziała Szydło.

Sprawozdanie z pracy rządu

We wtorek o godz. 10.00 w KPRM zaplanowano sprawozdanie z pracy rządu. Przewidziane jest m.in. wystąpienie premier. Prezydent Andrzej Duda powołał rząd Beaty Szydło 16 listopada 2015 roku.

Zdaniem premier, rząd PiS w ciągu ostatniego roku zrobił więcej dla Polaków, niż rząd PO-PSL przez 8 lat. Zapowiedziała, że przyszły rok będzie stał pod znakiem gospodarki i rozwoju.

"Jeżeli chcemy prowadzić ambitną politykę społeczną i prorodzinną, a chcemy i nie wycofujemy się z tego, to musimy mieć ten drugi filar, którym jest rozwój i trzeci filar, którym jest bezpieczeństwo" - zaznaczyła.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne