Reklama

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki: Wkrótce prezentacja Nowego Ładu dla Polski

Dzięki odpowiedzialnej polityce fiskalnej - według Komisji Europejskiej - Polska ma aktualnie solidne fundamenty przyszłego wzrostu gospodarczego - twierdzi Mateusz Morawiecki. Zdaniem premiera w tym roku Polska wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu.

"Dzięki odpowiedzialnej polityce fiskalnej według European Commission Polska ma aktualnie solidne fundamenty przyszłego wzrostu gospodarczego" - napisał na Facebooku premier.

Szef rządu podkreślił, że "zewnętrzni obserwatorzy określają nasze fundamenty jako bardzo solidne".

"My na tych fundamentach chcemy budować bezpieczną przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Ma temu służyć program Nowego Ładu gospodarczego i społecznego, który wkrótce zaprezentujemy. Wszystkich nas czeka jeszcze wiele pracy, ale w tym roku Polska wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu" - czytamy.

Reklama

Jakie prognozy dla polskiej gospodarki?

Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu przekazała, że prognozuje, iż w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 3,1 proc., podczas gdy jeszcze jesienią szacowała wzrost o 3,3 proc. Według danych KE recesja w Polsce w zeszłym roku była jedną z najniższych w Unii Europejskiej. W 2020 roku PKB Polski spadł o 2,8 proc., tymczasem jesienią prognozowano, że polska gospodarka zmniejszy się 3,6 proc.

Komisja Europejska prognozuje, że w 2022 roku PKB Polski wzrośnie o 5,1 proc. Według szacunków inflacja w 2021 roku w Polsce wyniesie 2,3 proc., a w 2022 roku będzie to 2,9 proc. Zdaniem KE w 2020 r. wskaźnik ten wyniósł 3,7 proc.

Zdaniem analityków Komisji polska gospodarka odbiła się silnie w trzecim kwartale po gwałtownym spadku aktywności gospodarczej w pierwszej połowie 2020 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje