Reklama

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki: miliard złotych dla popegeerowskich wsi

- W tym roku na polską wieś popegeerowską trafi 1 mld złotych, a w kolejnym co najmniej 1,5 mld złotych - poinformował w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, podczas obchodów święta "Wdzięczni polskiej wsi" w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie). Jak przyznał "Polska wieś zasługuje na to, żeby standard życia był podobny do tego, który jest w mieście". Szef rządu zapowiedział również powstanie programu ubezpieczeniowego od klęsk żywiołowych.

Premier kontynuację programu dla gmin popegeerowskich ogłosił podczas kolejnej edycji ogólnopolskiego święta "Wdzięczni polskiej wsi" w Bobolicach w woj. zachodniopomorskim. - Z tego miejsca tutaj, w gminie Bobolice chcę także powiedzieć o wielkim rozwoju naszego programu. Programu dla wsi popegeerowskich - tych wsi, które zostały całkowicie zepchnięte na margines - powiedział szef rządu.

- Ten program będziemy kontynuować jeszcze w tym roku w wysokości 1 mld złotych przeznaczonego na polską wieś popegeerowską, a w kolejnym roku co najmniej 1,5 mld zł - podkreślił Morawiecki. Jak dodał, to razem 10 razy więcej niż początkowa wartość pierwszej edycji programu - 250 mln złotych.

Reklama

Fundusz pierwszej edycji podwyższono do 340 mln zł. W jego ramach dofinansowanie otrzymały 594 inwestycje na terenach, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Rozwój wsi

Podczas obchodów Ogólnopolskiego Święta "Wdzięczni polskiej wsi" premier mówił o niwelowaniu różnic w poziomie życia między wsią i miastem. - Polska wieś zasługuje na to, żeby standard życia był podobny do tego, który jest w mieście - powiedział.


- Edukacja, służba zdrowia, drogi, kolej, to wszystko co było zwijane, my rozwijamy - dodał szef rządu. Zwrócił uwagę na środki, w tym pozyskiwane z funduszy unijnych, przeznaczane na rozwój obszarów wiejskich. - Dla zbyt wielu polityków obozu liberalnego, naszych oponentów politycznych, życie gospodarcze kończyło się na opłotkach wielkich miast, ewentualnie średnich miast - oświadczył.

Dodatki dla OSP

Premier Morawiecki podkreślił, że "polska wieś to także, a może przede wszystkim, kultura, wspaniałe tradycje". - Dlatego rozpoczęliśmy wielki program dla kół gospodyń wiejskich, kobiet gospodarnych i wyjątkowych. Ten program dzisiaj podwajamy. Ten program będzie także wsparty dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Dla OSP, które są dla rządu PiS oczkiem w głowie. Stąd ustawa, która teraz jest procedowana, o dodatku emerytalnym dla druhów i druhen OSP. A także wielkie wydatki na sprzęt i dodatkowe wydatki - także pieniądze - na OSP - zwrócił uwagę premier.

Dodał, że dopóki PiS będzie rządził, nikt nie będzie za nich decydował, ile "środków przeznaczyć na polską wieś, także na walkę z wielkimi problemami polskiej wsi". - Dziś zostaliśmy przez niebiosa uraczeni piękną, deszczową pogodą, więc trudno mówić o suszy. Ale tu z rolnikami wcześniej, dzisiaj rano (...) rozmawiałem właśnie głównie o suszy, o wielkim problemie od kilku lat z paroma wyjątkami. Dlatego ta klęska żywiołowa, inne anomalie pogodowe, klęski jak ASF, ptasia grypa to nasze wielkie zobowiązanie do walki z tym ze wszystkich sił - zadeklarował szef rządu. 

Nowy program ubezpieczeń

- Konstruujemy - i już w tym roku przyjmiemy - wielki program ubezpieczenia od klęsk żywiołowych i tych innych, przed którymi trudno się obronić, jak ASF, jak ptasia grypa - powiedział szef rządu podczas kolejnej edycji ogólnopolskiego święta "Wdzięczni polskiej wsi" w Bobolicach w woj. zachodniopomorskim.

Premier Morawiecki zapewnił, że nie będzie to program komercyjny. - Będzie to program powszechny, dla całej polskiej wsi, wszystkich polskich rolników - zaznaczył.

Szef rządu stwierdził, że zostanie to zrealizowane wbrew wszystkim sceptykom; tym, którzy powątpiewają, "ale także tym którzy nie szanują polskiej wsi".

- Przywracamy szacunek i godność, ale także przyszłość i nadzieję i to będziemy robić dale - oświadczył. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje