Reklama

Reklama

Powstańcy zwyciężyli nad "buczącymi". "Zabilibyśmy siebie, nie Niemców"

Dwa apele powstańców uspokoiły emocje podczas uroczystości 69. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Słowa generała Zbigniewa Ścibor - Rylskiego i Wandy Traczyk-Stawskiej, zapobiegły wczoraj wygwizdywaniu i obrażaniu polityków przy pomniku Gloria Victis.

 Generał Ścibor - Rylski w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podziękował warszawiakom za godne uczczenie pamięci powstańców. Podkreślił, że uroczystości 1. sierpnia powinny łączyć Polaków, tak jak łączyła kiedyś wspólna walka. 

Reklama

Podkreślał, że w powstaniu warszawskim walczyły zgrupowania o różnych orientacjach, jednak wszyscy byli podporządkowani jednemu dowództwu i naród był zjednoczony. 

Ścibor - Rylski dodał, że uroczystości powstania powinny być godne, by należycie uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie za wolność Polski. 

Apel do narodowców, żeby nie buczeli

Z kolei Wanda Traczyk-Stawska apelowała do grupy z Młodzieży Wszechpolskiej i ONR-u o godne zachowanie podczas uroczystości. 

Apel poskutkował, a Wanda Traczyk-Stawska podkreśla, że na cmentarzu i podczas uroczystości nie ma miejsca na manifestacje polityczne, podobnie jak to było podczas powstania. 

Stwierdziła też, że gdyby Polacy nie walczyli ponad podziałami - jak to określiła - "pozabijalibyśmy siebie, nie Niemców". 

W tym roku tylko podczas składania wieńców przez premiera Donalda Tuska i Władysława Bartoszewskiego doszło do zakłócenia spokoju przez część uczestników uroczystości na Wojskowych Powązkach. Traczyk-Stawska jest zbulwersowana takimi zachowaniami. Jej zdaniem, to bardzo źle świadczy o organizacjach, które w ten sposób próbują przekazać swoje polityczne poglądy.  

Również generał Ścibor - Rylski był rozgoryczony zachowaniem części uczestników uroczystości. Podkreślał, że nikt nie zabrania manifestowania swoich poglądów politycznych na ulicach. 

"Jednak cmentarze, gdzie leżą ciała poległych w walce o Polskę, powinny być miejscami, gdzie jest zachowana jedność wśród zebranych" - tłumaczył Ścibor - Rylski. Powstańcy wierzą, że w przyszłym roku, uroczystości 70. rocznicy wybuchu powstania przebiegną bez zakłóceń i manifestacji politycznych. 

Witold Banach

Dowiedz się więcej na temat: Obchody rocznicy Powstania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje