Reklama

Reklama

Potrzebują pomocy. Sprawdź, jak zostać "bliźniakiem genetycznym"

Trzyletnia Marysia, pięcioletnia Maja, 11-letni Mateusz, 34-letni Piotr, 51-letni Artur - różny wiek, inne historie, odmienne plany i marzenia. Łączy ich jedno - wszyscy chorują na nowotwory krwi. Fundacja DKMS szuka dawców szpiku dla pięciu mieszkańców Pomorza.

W Polsce co roku 800 chorych uzyskuje kwalifikację do przeszczepienia szpiku - czytamy na stronie fundacji.

Reklama

Obecnie prowadzona jest akcja rejestracyjna dla pięciu pacjentów chorych na nowotwory. Mieszkańcy Pomorza w różnym wieku potrzebują przeszczepu od dawcy niespokrewnionego, dlatego Fundacja DKMS apeluje o pomoc. 

Aby zostać potencjalnym dawcą, należy się zarejestrować w bazie DKMS.

Nowotwory krwi to choroby, o których mówi się, że są "niezawinione". Oznacza to, że zachorować może każdy.

Najważniejszą walkę w swoim życiu prowadzą m.in. trzyletnia Marysia, pięcioletnia Maja, 11-letni Mateusz, 34-letni Piotr oraz 51-letni Artur. 

Marysia

Marysia ma trzy lata i we wrześniu miała iść po raz pierwszy do przedszkola. Wiosną tego roku zaczęły się kłopoty - częste przeziębienia, bardzo niska odporność, zapalenie gardła i w końcu małopłytkowość. Na początku czerwca rodzice dziewczynki usłyszeli diagnozę - ostra białaczka szpikowa. Zamiast beztroskiego dzieciństwa, zaczęło się życie w szpitalu. 

Maja

Pięcioletnia Maja od urodzenia cierpi na małopłytkowość. Miesiąc miesiąc temu jazdę na rowerku oraz zabawę lalkami Barbie przerwała diagnoza - małopłytkowość przeszła w ostrą białaczkę szpikową. Gdy dowiedziała się, jakie mogą być skutki chemii, spokojnie powiedziała do mamy: "Mamusiu, ja stracę włosy, ale to nic, one odrosną, a jak nie, to kupisz mi tęczową perukę, będę podobna do Rainbow Cash z kucyków Pony".

Mateusz

Mateusz w wieku dwóch lat przeszedł przeszczep nerki. W marcu tego roku źle się poczuł. Po długich badaniach, cierpiącemu chłopcu postawiono wstępną diagnozę - nowotwór krwi. Intensywna chemioterapia, oprócz innych powikłań, spowodowała uszkodzenie przeszczepionej nerki. Teraz Mateusz, oprócz trudnej walki z rakiem, musi być poddawany całodobowej dializie.

Piotr

34-letni Piotr to żołnierz zawodowy, a służba jest jego pasją. Ma żonę i dwie córeczki. W czerwcu zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę limfoblastyczną. Zaczął najważniejszą walkę swojego życia - o zdrowie i przyszłość.


Artur

W uporządkowanym życiu tego 51-letniego przedsiębiorcy brakowało przez długi czas tylko jednej rzeczy - prawdziwej miłości. W końcu szczęście się do niego uśmiechnęło - spotkał tę jedyną. Radość nie trwała jednak długo. Latem ubiegłego roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę szpikową.

Jak pomóc?

Chociaż w polskiej bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,5 mln osób, co piąty pacjent nie znajduje swojego dawcy. Poszukiwania "bliźniaka genetycznego" są tak trudne, ze względu na różnorodności genów układu HLA. 

Dawcą może zostać każdy, ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18 - 55 lat, ważący nie mniej niż 50 kg i bez dużej nadwagi. 

Dla Marysi, Mai, Mateusza, Piotra, Artura i dla wielu innych jedyną nadzieją na wyzdrowienie jest drugi człowiek.

Rejestracja trwa tylko kilka chwil, a dla chorego może oznaczać szansę na przeżycie. Więcej informacji TUTAJ.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje