Reklama

Reklama

Posłanka KO Iwona Hartwich o uchodźcach na granicy: Wpuśćcie w końcu tych ludzi do Polski

Iwona Hartwich chce, by rząd pomógł uchodźcom. "Wpuśćcie w końcu tych ludzi do Polski, kim są, ustali się później" - zaapelowała na Twitterze posłanka Koalicji Obywatelskiej. Jej wpis wywołał falę komentarzy.

"Wpuśćcie w końcu tych ludzi do Polski! Kim są, ustali się później! Od czego macie służby?" - napisała Hartwich. 

Większość komentujących bardzo krytycznie oceniła pomysł posłanki KO. "Ta opozycja to dla nas szóstka w totka" - stwierdził Dariusz Matecki, polityk Solidarnej Polski. "Zaproś ich do siebie" - pisali inni. 

Iwona Hartwich to posłanka KO z Torunia. Była jedną z organizatorek głośnego protestu niepełnosprawnych i ich rodziców w Sejmie w 2018 roku. 

Uchodźcy z Afganistanu na granicy polsko-białoruskiej

Sobota to 13. dzień, w którym 32 obywateli Afganistanu, w tym cztery kobiety i 15-letnia dziewczyna, koczują w Usnarzu Górnym w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Kilkunastu strażników okrążyło obóz kordonem, po stronie polskiej stoi sześć pojazdów. Po stronie białoruskiej widać 10 uzbrojonych żołnierzy.

Reklama

Podlaski Oddział Straży Granicznej nie komentuje sprawy grupy koczującej w Usnarzu Górnym. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, pytany w środę o doniesienia w tej sprawie, podkreślał, że nikt nie koczuje po polskiej stronie granicy, a sytuacja po białoruskiej stronie to konsekwencja celowych działań prezydenta Białorusi.

W Usnarzu pojawili się posłowie opozycji - Maciej Konieczny z Lewicy, potem Dariusz Joński i Michał Szczerba z KO, a w piątek Klaudia Jachira i Urszula Zielińska z KO. Dostarczyli oni uchodźcom m.in. śpiwory i pożywienie. Domagali się od premiera Mateusza Morawieckiego wpuszczenia koczujących na terytorium Polski.

Polska oraz Litwa i Łotwa podkreślają, że sytuacja na granicy z Białorusią jest efektem prowokacji białoruskich służ oraz, że mają na to dowodu. W sobotę z inicjatywy szefa polskiego rządu odbywa się telekonferencja z udziałem szefów rządów Litwy, Łotwy i Estonii, poświęcona sytuacji na granicach z Białorusią.

Polska Straż Graniczna wskazuje, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 tys. 350 próbom pogranicznicy zapobiegli.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama