Reklama

Reklama

Posiedzenie Sejmu. Burzliwa debata nad sytuacją w CZD

Premier Beata Szydło przedstawiła dziś w Sejmie sytuację w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie od kilkunastu dni strajkują pielęgniarki. Posłowie zdecydowali, że TK zajmą się jutro. - Podjęliśmy decyzję o dofinansowaniu Centrum Zdrowia Dziecka kwotą 1 mln zł, na najpilniejsze sprawy - zadeklarował w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w wystąpieniu zamykającym debatę.

Obrady relacjonowaliśmy na żywo.

12:12

Sejm zdecyduje, czy przyjąć informacje rządu na temat sytuacji w CZD w bloku głosowań. 

12:11

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zamyka dyskusję i proponuje, by Sejm przyjął informację szefowej rządu o sytuacji w CZD. Pojawił się sprzeciw.

12:10

- Zmiany systemowe nie następują z dnia na dzień. Ciężko w tej chwili pracujemy, rozmawiamy, dialogujemy, ale zapewniam państwa, że już w najbliższych tygodniach będziemy pokazywać kolejne systemowe zmiany, które uporządkują prawo i sytuację w służbie zdrowia - dodał na koniec Konstanty Radziwiłł.

Reklama

12:08

- Wiele osób potwierdza - prawo ochrony zdrowia w Polsce jest fatalne. Jest chaotyczne, niezrozumiałe, jest wzajemnie sprzeczne - podkreśla Radziwiłł. - To się nie wzięło samo z siebie i nie zmieni się w jeden dzień - dodaje.

12:06

Minister ocenił, że część problemów, z którymi boryka się CZD, jest konsekwencją postępującej komercjalizacji w służbie zdrowia. Przypomniał, że w Sejmie jest już projekt, który tej komercjalizacji ma zapobiegać.

12:04

Przypomnijmy, że obecnie CZD jest zadłużone na kwotę ponad 336 mln zł. W styczniu szpital otrzymał 100 mln pożyczki z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

12:03

- Już w czasie strajku podjęliśmy decyzję o dofinansowaniu CZD kwotą miliona złotych z rezerwy. Pieniądze będą przeznaczone na najpilniejsze sprawy - zadeklarował podczas wystąpienia w Sejmie minister zdrowia.

- Kwotą miliona złotych zasilimy Centrum w najbliższych dniach - zapowiedział Radziwiłł.

12:01

- Dialog w CZD jest stale. Dotyczy to zarówno spotkań z organizacjami, pielęgniarki, ale także udziału pielęgniarek i położnych we wszystkich pracach koncepcyjnych - zaznacza minister zdrowia.

11:59

Konstanty Radziwiłł odpowiada na zarzuty m.in. o brak dialogu ze środowiskiem pielęgniarskim.

11:58

- Nigdy nie uważałem, żeby protest polegający na opuszczeniu pacjenta był uprawniony. I przy tym zdaniu poprzestanę - powiedział minister zdrowia.

11:56

Minister zdrowia mówi, że "CZD jest placówką wyjątkową, ale nie jedyną w swoim rodzaju".

- Trzeba powiedzieć wprost i jasno: bezpieczeństwo dzieci jest zapewnione w innych szpitalach - dodaje Konstanty Radziwiłł.

11:53

- Pytano, skąd można wziąć pieniądze na podwyżki dla pielęgniarek. Chcę powiedzieć, że dodatki ustalone na mocy wrześniowego porozumienia, w tym roku kosztują w skali kraju 1,5 miliarda złotych. Pielęgniarek w Polsce jest 233 tys. - mówi Radziwiłł.

11:50

- To nasza wspólna troska, by rozwiązać konflikt w CZD - mówi minister zdrowia.

11:49

Głos ma teraz ponownie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Odpowiada na pytania zadane przez posłów.

11:48

- Z każdej deklaracji wywiążemy się - zadeklarowała premier Beata Szydło.

11:45

Marszałek Kuchciński, który po przerwie znów prowadzi obrady, upomina posłów zgromadzonych na sali.

- Pani może się wykrzyczeć, proszę bardzo - dodaje premier, zwracając się do posłanki Radziszewskiej z PO.

11:44

- My dzisiaj rozwiązujemy te problemy. Nie będzie z naszej strony wykorzystywania tego, co dzieje się w CZD, do konfliktów politycznych tak, jak było to robione przez ostatnie 8 lat - mówi Beata Szydło. Apeluje, by do losów małych pacjentów nie mieszać polityki.

11:43

- Te zmiany, które proponujemy muszą być zmianami trwałymi - dodaje premier.

11:36

Na sejmowej mównicy ponownie premier Beata Szydło.

- Każdy z nas bierze odpowiedzialność za to, co mówi. (...) Dziś najważniejszym problemem jest sytuacja w CZD. To wszystko jest bardzo poważnie traktowane przez rząd. Nasi poprzednicy obiecali podwyżki pielęgniarkom, ale tego wydatku nie zabezpieczyli w budżecie - mówi Szydło.

11:34

70 proc. absolwentek szkół pielęgniarskich nie podejmuje pracy w zawodzie. (...) Wyjeżdżają do Niemiec, do Skandynawii, gdzie otrzymują kilkakrotnie wyższe wynagrodzenie niż w Polsce. Jakie działania przez ostatnie pół roku podjął minister zdrowia i rząd (...) w celu zwiększenia atrakcyjności tego zawodu? - pyta Jarosław Porwich z Kukiz'15.

11:32

Przemawia Krzysztof Sitarski z Kukiz'15. Pyta , dlaczego nie zatrzymano procesu samozadłużania się Centrum Zdrowia Dziecka.

11:30

Elżbieta Gelert z PO przypomina, że to nie pierwszy raz, kiedy pielęgniarki odeszły od łóżek.

11:28

- Dlaczego minister zdrowia lekceważy protestujące pielęgniarki? Dlaczego używa określeń obraźliwych, zamiast dążyć do kompromisu? - pyta z sejmowej mównicy Paweł Bejda z PSL. Podkreśla, że rząd PiS nie dąży do rozwiązania konfliktu w CZD, ale "potrafi tylko dzielić na ludzi gorszych i lepszych".

11:26

- Czy ma Pan jakiś inny pomysł niż deprywatyzacja szpitali? - pyta ministra zdrowia Joanna Augustynowska z Nowoczesnej.

11:25

Joanna Augustynowska z Nowoczesnej, mówi, że strajk w Centrum Zdrowia Dziecka to konsekwencja niespełnionych obietnic poprzedniego rządu.

11:13

Małgorzata Zwiercan z koła Wolni i Solidarni (wcześniej posłanka klubu Kukiz'15) podkreśliła na sejmowej mównicy, że bycie pielęgniarką czy lekarzem nie jest zwykła pracą.

- To zawód misyjny. Odejście od łóżek dzieci, doprowadzenie do odesłania ponad 400 małych, chorych pacjentów niczym nie można usprawiedliwić. Nie tak powinien wyglądać protest w służbie zdrowia - skwitowała.

Zwiercan na koniec swojego wystąpienia zaapelowała do pielęgniarek, by nie odchodziły od łózek pacjentów, ale pracując postulowały swoje żądania.

11:10

Przemawia Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Mówi, że CZD zawsze było miejscem nadziei i symbolem pomocy.

- Dzisiaj rodziców Zosi i Antka nie interesuje, kto jest ministrem zdrowia. Na pewno ich nie interesują podziękowania dla dyrekcji CZD. Interesuje ich to, co jest możliwe do zrobienia.. Spotkała ich przez ostatnie dni wędrówka strachu. Dziś mali pacjenci powinni być na pierwszym miejscu - mówił Kosiniak-Kamysz.

- Do 100 proc. władzy trzeba wziąć 100 proc. odpowiedzialności, a tego niestety brakuje - zwrócił się do poseł Beaty Szydło. - Potrzeba odwagi rządzenia, które wymaga realnych czynów, tu i teraz. Tego potrzebują rodzice, dzieci oraz personel medyczny. Mam nadzieję, że premier pojedzie dziś do CZD - zaapelował prezes PSL.

11:08

Marek Ruciński z Nowoczesnej podkreślił, że martwi go wystąpienie Konstantego Radziwiłła. Zdaniem posła Nowoczesnej, minister zdrowia "próbuje skonfliktować kolejne grupy w obrębie ochrony zdrowia".

- Pielęgniarki nie walczą tylko o uposażenie, one walczą o godne warunki pracy, których wy im nie zapewniacie - powiedział do posłów PiS.

11:06

Swoje krótkie wystąpienie Joanna Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) skwitowała pytaniem: czy rząd nie słyszał, że z niewolnika nie ma pracownika?

11:04

Szmidt wytknęła, że PiS przeznacza wiele pieniędzy na badanie tupolewa. (...) Na zakończenie posłanka zaapelowała o szybkie działanie.

11:02

Przemawia Joanna Szmidt z Nowoczesnej. Polska w soczewce, realne problemy Polaków - tak posłanka pokreśliła problemy CZD. Zwróciła się do premier Szydło. - Mówicie, że potrzebujecie czasu. My po ponad dwudziestu latach rządzenia nie mamy czasu - stwierdziła.

11:00

- Chcecie się zająć pielęgniarkami? Proszę, przyjmijcie projekt Kukiz'15, w którym wnosimy o zlikwidowanie gabinetów politycznych. Dzięki temu będziecie mieli po 2 tys. zł dla pielęgniarki na podwyżkę - mówiła Ścigaj.

10:56

Teraz Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15. Posłanka podkreśla, że problem dotyczy nie tylko CZD, a służby zdrowia w ogóle. - Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka to symbol tego, że do czego doprowadziły rządy partyjne - zaczęła.

- Wyobraźcie sobie, że z

dejmujemy te garnitury i garsonki, a zakładamy robocze buty i przez 16 godzin dziennie zajmujemy się chorymi dziećmi. Nie możemy popełnić błędu, bo może on kosztować nawet życie. Wyobraźmy sobie, że zarabiamy połowę tego, co teraz (...). Wydaje nam się tylko, że rozmawiamy o problemach pielęgniarek. One mają alternatywę za granicą. To my tracimy jako pacjenci - przemawiała z sejmowej mównicy.

10:55

- Te problemy można rozwiązać tylko z sercem i rozumem. Dziś z całą odpowiedzialnością mówię, że zabrakło wam jednego i drugiego - zakończyła Ewa Kopacz.

10:55

- Nie dajecie rady w rządzeniu. Kwintesencją waszych rządów jest ostatnie wystąpienie Jacka Kurskiego w Opolu - powiedziała Kopacz, zaznaczając, że odpowiedź szefa TVP była arogancka.

10:54

- Od 15 dni - kiedy pani premier ratowała swoją pozycję u prezesa Kaczyńskiego - nie zrobiliście nic, by ratować sytuację w CZD - grzmiała z mównicy Ewa Kopacz. Wypomniała, że po poprzednich rządach PiS też zostawił z długami służbę zdrowia. (...) -  Nie było pieniędzy dla chorych dzieci, ale dla ojca Rydzyka się znalazły - wytykała była szefowa rządu.

10:51

Jedyną receptą, jaką ma pani premier, jest obrzucanie winą poprzedników - wytknęła Kopacz Beacie Szydło. (...) Mówiliście w kampanii, jak ważne jest słuchanie ludzi. Nie dodaliście, że chodzi wam o słuchanie jednego człowieka, prezesa Kaczyńskiego - mówiła Kopacz.

10:51

Obrady prowadzi teraz wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Głos zabiera Ewa Kopacz, była premier i była minister zdrowia.

10:48

Latos wypomina poprzedniemu rządowi, że zmarnował osiem lat rządów. - Dziwię się dobrym radom PO-PSL w sprawie CZD, jesteście ostatnimi, którzy mogą radzić - mówił. (...) Generowaliście długi. Wystarczy spojrzeć na tabelę przedstawioną przez panią premier - mówił poseł PiS.

10:45

Po Rzeczniku Praw Dziecka rozpoczyna się dyskusja przedstawicieli klubów poselskich. Jako pierwszy zabiera głos Tomasz Latos z PiS, wiceszef komisji zdrowia.

10:41

- Przyszedł czas na konkretne działania. (...) Taka sytuacja, jak w CZD nie powinna się wydarzyć, ale nie czas na szukanie winnych (...) rolą Rzecznika Praw Dziecka nie jest ocenianie, kto ma rację - mówił Michalak, podkreślając, że jego celem jest działanie na rzecz małych pacjentów. RPD podkreślił, że trzeba się porozumieć dla dobra dzieci.

10:39

Po ministrze Radziwille głos zabrał Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

10:36

Szef MZ powiedział, że dostrzega szansę, że dziś porozumienie w CZD zostanie podpisane. Jak wcześniej podkreślił, polityka nie służy rozwiązaniu tego konfliktu.

10:34

Jak tłumaczy szef resortu zdrowia, zamknięcie kilku oddziałów nie ma na celu zamknięcia całej placówki czy "wygaszenia" jej działania. To zabieg, który ma umożliwić pracę w momencie, gdy na danym oddziale znajdowało się niewielu pacjentów. - Dziś wszystko w rękach pielęgniarek - stwierdził. Podkreślił, że dziś w każdej chwili jest możliwy powrót do zamkniętych oddziałów.

10:33

Jak zapowiedział minister, dziś koło godz. 11:00 prawdopodobnie dojdzie do kolejnego spotkania dyrekcji Centrum Zdrowia Dziecka ze strajkującymi.

10:32

- Za każdym razem, gdy było już blisko porozumienia, czyli wypracowania wspólnego tekstu, konsultowanego z prawnikami obu stron, był w sposób niezrozumiały odrzucany przez pielęgniarki - stwierdził minister, kontynuując przedstawianie kalendarium sporu. - Jeden dzień strajku w Centrum kosztuje ok. pół miliona złotych - zaznaczył.

10:23

Minister Radziwiłł przedstawia, ile średnio zarabiają pielęgniarki w CZD. Zaznacza, że lepsze płace mają pracownice z dłuższym stażem. Te zaraz po studiach mają niższe pensje. - Średnie wynagrodzenie pielęgniarki w Centrum Zdrowia Dziecka to 4 940 zł  brutt. Mediana, czyli średnia ważona wynosi 4 800 zł brutt. Tylko 6 proc. pielęgniarek zarabia poniżej 3 tys. zł brutto. 25 proc. z nich - 5-6 tys. zł brutto, a 17 proc. - powyżej 6 tysięcy złotych brutto - wylicza szef resortu zdrowia.

10:16

- Granice przekroczyły panie pielęgniarki. To budzi moje osobiste zaniepokojenie - powiedział minister. Wcześniej zaznaczył, że odeszły one nie od łóżek pacjentów, a od pacjentów. - One mają prawo do radykalnych form walki o swoje prawa, ale zgodnie z prawem i w kontekście zawodów medycznych, powinno się kierować dobrem chorych - stwierdził Radziwiłł.

10:12

We wrześniu 2015 doszło do porozumienia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z ministrem zdrowia. Zgodnie z porozumieniem związek miał z końcem września zawiesić ogólnopolska akcję protestacyjną.

Kalendarium sporu na swojej stronie publikuje też Centrum Zdrowia Dziecka:


10:10

Szef MZ przedstawia kalendarium sporu w CZD. - Ten strajk jest kulminacją protestu zbiorowego z 8 grudnia 2014 roku. Wtedy pielęgniarki chciały wzrostu wynagrodzeń o 35 proc. Przez następne półtora roku nie zmieniano tego postulatu - wylicza.

10:06

Radziwiłł dziękuje wszystkim, którzy sprawiają, że mimo strajku dzieci są bezpieczne: kierownictwu MZ, oddziałowi NFZ, którzy każdemu dziecku indywidualnie zapewniają miejsce w innym szpitalu. - Dziękuję też tym pracownikom, którzy nie strajkują i podejmują nadludzki wysiłek, by zapewnić pacjentom opiekę - mówił minister.

10:05

Teraz głos zabrał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Chciałbym dzisiaj zameldować, że konflikt [w CZD - red.] się skończył i wszystko wróciło do normy. Niestety, tak nie jest - powiedział szef resortu zdrowia. Jednocześnie zapewnił, że pacjenci w CZD są bezpieczni, a to "absolutny priorytet".

10:04

- Zastanówcie się, czy los służby zdrowia, los pacjentów, pielęgniarek, należy podporządkowywać waszym politycznym gierkom - skwitowała Beata Szydło. Część posłów nagrodziła premier brawami.

10:03

- Projekt, który wprowadzamy ma nie dopuścić do rozsprzedaży służby zdrowia - mówiła premier.

10:02

- Naprawimy służbę zdrowia, ale potrzebujemy czasu - zapewniała szefowa rządu. - Nie będziemy tego robić na szybko, kiedy pali się grunt pod nogami. Tej sytuacji nie wolno wykorzystywać politycznie - mówiła. (...) - -

9:59

- Dzisiaj domagacie się państwo, żeby rozwiązać tę sytuację. My ja rozwiążemy - zapewniała premier. Zwróciła uwagę, że w kampanii wyborczej ówczesna premier Ewa Kopacz podjęła, by "PO nie poniosła klęski" pozostały. - Me je realizujemy, mimo że to podzieliło środowisko medyczne. Dziś chcemy godnego wynagrodzenia dla pielęgniarek, ale też innych pracowników służby zdrowia - ratowników medycznych, laborantów - mówiła.

9:55

Na ekranie w sali plenarnej Sejmu pokazano wykres, przedstawiający zadłużenie CZD. Szydło wskazuje, że jak bardzo wzrósł dług tej placówki za rządów PO-PSL.

9:53

Premier mówi o trudnej sytuacji pacjentów i ich rodziców, ale też dramacie pielęgniarek, które "maja prawo upominać się o poprawę warunków pracy". Przestrzega, by nie wykorzystywać tego do politycznej gry. Zapowiada, że szczegółowe informacje przedstawi wraz z ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem.

9:52

Mówię to, bo czuję się odpowiedzialna za los Centrum, ale przede wszystkim za los małych pacjentów. Jestem w obowiązku przedstawić te informacje - choć za poprzedniej kadencji nie była to powszechnie stosowana polityka - przemawiała Szydło. Podkreśliła, że sytuacji w CZD nie wolno wykorzystywać do politycznych rozgrywek.

9:50

Premier Beata Szydło zaczyna mówić o stanie w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie od kilkunastu dni ma miejsce strajk pielęgniarek. Pielęgniarki 24 maja odeszły od łóżek pacjentów, twierdząc m.in., że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70 i nie są w stanie zapewnić pacjentom właściwej opieki i bezpieczeństwa. Spór zbiorowy pielęgniarek z dyrekcją CZD trwa od grudnia 2014 r.

9:44

Ma miejsce spór o porządek obrad. Sławomir Neumann (PO) wnosi o 10 minut przerwy, wskazując na "skandaliczny sposób prowadzenia obrad". Marszałek Kuchciński: "Dziękuję, nie skorzystam z tej propozycji".

9:37

Sprawą Trybunału Sejm zajmie się jutro. Chodzi o projekty dot. zmian w TK - autorstwa PiS, PSL i obywatelskim KOD.

9:36

- Proszę opuścić salę. Przepraszam, proszę opuścić mównicę - powiedział do Pomaski marszałek.

9:35

Agnieszka Pomaska złożyła wniosek o przerwanie obrad posiedzenia. Marszałek Kuchciński powiedział, że taki wniosek został już złożony i odrzucony, i odebrał posłance PO głos.

9:30

Jeden z posłów poruszył kwestię - jego zdaniem - byt szybkiej pracy nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Marszałek stwierdził, że zgodnie z procedurą w tym momencie sprawą zajmuje się komisja sejmowa.


9:26

Marek Kuchciński stwierdził, że to nie jest wniosek formalny.

9:24

Ryszard Petru (nowoczesna) wnosi o tajne obrady Sejmu. Chce, by premier przekazała posłom opinie Komisji Europejskiej.

9:22

Poseł Krzysztof Brejza z PO wnioskuje o odroczenie posiedzenia Sejmu. Po głosowaniu wniosek został odroczony.

9:00

Marszałek Marek Kuchciński otworzył obrady Sejmu.

*****

W środę rano klub Nowoczesnej wycofał swój wniosek o to, by Sejm na obecnym posiedzeniu zajął się zgłoszonym przez ten klub projektem nowej ustawy ws TK.

Posłowie zdecydowali, że projektami autorstwa: PiS, PSL i obywatelskiego zgłoszonego przez KOD Sejm zajmie się jutro.

W Sejmie jest obecnie pięć projektów zmian w prawie dot. TK. Projekty nowych ustaw o TK złożyły kluby: PiS, Nowoczesna oraz KOD - jako obywatelski. Projekty nowelizacji ustawy o TK złożyły kluby Kukiz'15 oraz PSL.

Tylko projekt noweli autorstwa Kukiz'15 przeszedł już pierwsze czytanie - jeszcze w grudniu 2015 r. Kluby PiS i PSL od kilku dni zapowiadały, że będą chciałby, aby Sejm w tym tygodniu zajął się ich projektami.

Sejm wysłucha też informacji na temat sytuacji w Instytucie "Centrum Zdrowia Dziecka". Pielęgniarki 24 maja odeszły od łóżek pacjentów, twierdząc m.in., że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70 i nie są w stanie zapewnić pacjentom właściwej opieki i bezpieczeństwa. Spór zbiorowy pielęgniarek z dyrekcją CZD trwa od grudnia 2014 r.

Posłowie będą również kontynuowali pracę nad rządowym projektem ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Podstawowym celem projektowanej ustawy - jak uzasadnia rząd - ma być podniesienie efektywności działania polskiego systemu antyterrorystycznego, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli. Ma doprowadzić do lepszej koordynacji działań służb i doprecyzować zasady współpracy między nimi. Ma też zapewnić możliwość skutecznych działań w przypadku podejrzenia wystąpienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym oraz odpowiedniego reagowania w sytuacji jego popełnienia.

Posłowie będą również pracować nad przedstawionym przez prezydenta projektem nowelizacji ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. W prezydenckim projekcie proponuje się zmianę artykułu, regulującego kwestię wpływu świadczeń z programu 500 plus na istnienie i zakres obowiązku alimentacyjnego. "Zmiana polega na wyraźnym wskazaniu, że świadczenie wychowawcze oraz będący jego odpowiednikiem dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego, nie wpływają na zakres obowiązku alimentacyjnego" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Posłowie zajmą się też rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada uszczelnienie poboru podatku VAT, przede wszystkim w związku z obrotem paliwami ciekłymi. Resort finansów szacuje, że budżet zyska na tym rozwiązaniu ok. 2,5 mld zł rocznie.

Posłowie będą również kontynuowali pracę nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, który przewiduje m.in. usunięcie barier administracyjnych i prawnych w procesie inżynieryjno-budowlanym przy budowie sieci szerokopasmowych, a także przyspieszenie i obniżenie kosztów budowy szybkich sieci telekomunikacyjnych.

Kolejnym punktem porządku jest kontynuacja prac nad rządowym projektem ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Projekt zakłada, że pensje menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa mają zależeć m.in. od sytuacji i wielkości spółki oraz realizacji celów inwestycyjnych.

Sejm zajmie się również rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który zakłada, że obowiązkowy sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany, a maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego.

W środowym bloku głosowań posłowie zdecydują też o uzupełnienie porządku dziennego o punkty dotyczące: informacji rządu w sprawie przebiegu oraz wyników negocjacji polsko-rosyjskich w prawie zezwoleń na przewozy w transporcie samochodowym na terenie Federacji Rosyjskiej, a także informacji premiera w sprawie audytów przeprowadzanych w policji, stosowania podsłuchów, informacji z działań związanych z powołaniem i odwołaniem Komendanta Głównego Policji, a także roli w tych kwestiach ministra spraw wewnętrznych.

Ślubowanie poselskie złoży też Grzegorz Raczak. Zastąpi on Andrzeja Jaworskiego, który przestał być posłem w związku z wyborem do zarządu PZU SA.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne