Reklama

Reklama

Poselskie oświadczenia majątkowe. Spis osobliwości i największych fortun

Sejm wcale nie jest jednorodny. Wśród posłów są prawdziwi bogacze, ale i biedacy oraz ci, którzy sprytnie zadbali o to, żeby nie posiadać nic oficjalnie - oto wniosek po prześwietleniu oświadczeń majątkowych, jakie posłowie złożyli pod koniec kwietnia. Nasz dziennikarz przeglądając dokumenty, znalazł tam dziwne - co najmniej - rzeczy. Jeden z parlamentarzystów wśród wartościowych przedmiotów wpisał... aparat do usuwania owłosienia.

Już oświadczenia majątkowe pani marszałek i wicemarszałków pokazują, jak zróżnicowany potrafi być poselski majątek.

Reklama

Marszałek Ewa Kopacz wypada stosunkowo skromnie: 68 tys. oszczędności, 2200 dolarów, dwa mieszkania (43 i 60 metrów kwadratowych), sześcioletni samochód Toyota Yaris i pozostałe do spłacenia 307 tys. kredytu.

Korzystniej prezentuje się wicemarszałek Eugeniusz Grzeszczak z PSL posiadający dwa domy (mieszka na 220 metrach kwadratowych), warte 500 tys. 2 hektary gruntów ornych, i działkę rekreacyjną, a do tego okazałe Audi A4 z 2008.

Podobne Audi, tyle że z 2006 roku jest własnością wicemarszałka Cezarego Grabarczyka (PO). Były minister infrastruktury jednak poza autem, udziałem w łodzi żaglowej MAK 747 i 82 tys. złotych na koncie nie ma nic więcej. Ani domu, ani mieszkania, ani działek czy innych nieruchomości, przynajmniej takich, które byłyby jego własnością.

Wicemarszałek Wanda Nowicka ma na koncie 215 tys. złotych (na początku kadencji było to 107 tys.), 56 tys. dolarów i prawie 13 tys. euro.

Jerzy Wenderlich z SLD - 95 tysięcy, wart niemal 1 milion złotych dom oraz 11-letnie Volvo S40.

Wicemarszałek Marek Kuchciński w swoim oświadczeniu poza domem wartym 850 tys. zadeklarował posiadanie trzech działek i - w rubryce dotyczącej przedmiotów o wartości powyżej 10 tys. złotych - obrazy, grafiki, rzeźby i rysunki oraz książki i albumy.

Najbogatsi

Do najbogatszych zdecydowanie należą do posiadający 3 domy i 5 mieszkań w Wielkiej Brytanii Jan Vincent Rostowski i Radek Sikorski mieszkający w wartym co najmniej 4 mln dworze w Chobielinie (wraz z 14 ha gruntów, posiadający też mieszkanie za 1,8 mln.

Milionowe majątki nie są jednak cechą jedynie członków rządu: poseł Andrzej Gut-Mostowy (PO) zadeklarował ponad 8 mln oszczędności (na początku kadencji 5,4 mln). Sam dom poseł ocenia na 1,3 mln, ma też kilka aut (Mercedes, Volvo, VW).

Za krezusa można zaś uznać Mirosława Koźlakiewicza, który poza domem ma trzy mieszkania i kilka gospodarstw rolnych, największe o wartości 17 i 11,5 miliona.

Nie imponuje na tym tle nawet Janusz Palikot, który wartość swojego 98-metrowego mieszkania ocenił na aż 1,65 miliona, jednak jego oświadczenie majątkowe jest trudno czytelne ze względu na liczne zobowiązania.

Sportowcy

To w Sejmie dość osobliwa grupa osób. dość majętnych.

Wiceprezes PZPN Roman Kosecki wartość swojego domu ocenia na 6,2 miliona, posiada też kilka działek o wartości od 4,5 miliona do 220 tysięcy.

Były piłkarz Cezary Kucharski zadeklarował posiadanie 1 160 tys. złotych, 600 tysięcy euro, domu za 2,5 miliona, mieszkania za ponad 1,1 mln oraz, uwaga, - 17 innych mieszkań, wartych łącznie kilka milionów. Menedżer Roberta Lewandowskiego ma do tego dwa auta Audi Q7.

Znacznie skromniej wypada przy nim Jagna Marczułajtis, która na początku kadencji w oświadczenie wpisała m.in. konia czystej krwi arabskiej. Obecnie deklaruje posiadanie 48 tys. euro, domu za 2,5 miliona i działki za 1,9 miliona.

Osobliwości

Oświadczenia majątkowe zawierają też kłopotliwą rubrykę "składniki mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. złotych". Zwykle wpisuje się tam samochody, jednak nie tylko.

To tam właśnie Sławomir Nowak (także np. Ryszard Kalisz, choć ten robił to już w oświadczeniach z poprzednich lat) wpisał swój budzący ostatnio spore emocje zegarek.

Wypełnienie tej rubryki nastręcza posłom sporo kłopotów, z których najchętniej wychodzą... pomijając ją. Zdarza się jednak deklarowanie księgozbiorów (Janusz Palikot wartość swojego szacuje na 450 tysięcy), wyposażenie mieszkań i mebli (Palikot - za 3 miliony).

Kilkoro posłów (Grabarczyk, Kozdroń, Gawłowski) jest właścicielami bądź współwłaścicielami łodzi.

Motocykliści

Całkiem pokaźna jest też w Sejmie grupa posiadaczy motocykli. 

Mają je m.in. posłowie Bauć (Junaka za 14 tys.), Bodio (BMW), Brambora (Yamaha F21), Czerwiński (BMW 1200 ccm), Hok (BMW 650 GS), Orion-Jędrysek (Kawasaki; 250 i 450 ccm), Sikorski (MW 650 z lat 70, z przyczepą) i Grzegorz Raniewicz, który oprócz motoru Yamaha posiada też zabytkowy BMW R35 z lat 50. Motocykle posiadają też panie: Dorota Rutkowska (Suzuki Intruder) i była minister Elżbieta Radziszewska (Yamaha TDR).

Kilkoro posłów posiada warte ponad 10 tys. przyczepy campingowe. Prowadzący gospodarstwa deklarują posiadanie maszyn rolniczych, ciągników, itd. Są też jednak ruchomości nietypowe.

Nie chodzi nawet o fortepian poseł Anny Paluch, dzieła sztuki Andrzeja Jaworskiego (za 35 tys.) czy wyposażenie pracowni projektowej męża Anny Fotygi za 50 tys.

Poseł Wojciech Penkalski zadeklarował np. posiadanie wartej ponad 10 tys. kolekcji monet i kart telefonicznych, a numizmatyk i filatelista Piotr Chmielowski swoje zbiory monet srebrnych i złotych oraz znaczków pocztowych wycenił na 60 tysięcy. 

Są też wpisy tak nietypowe, jak depozyt metali przemysłowych poseł Krystyny Pawłowicz z PiS (w ubiegłym roku był wart 160 tys., obecnie - 137 tys.), ekspozycja w muzeum ojca posła Arkadego Fiedlera z PO, opryskiwacz sadowniczy Cezarego Olejniczaka z SLD, czy należący do posła Ruchu Palikota Henryka Kmiecika wart 25 tysięcy aparat o zagadkowej nazwie MICROLYSIS. Aparat służy do usuwania owłosienia prądem o wysokiej częstotliwości i bioaktywnym żelem.

Prawnik, spryciarz czy rozwodnik?

Osobną kategorią posłów jest grupa tych, którzy, choć z pewnością nie biedni, oficjalnie jednak nie mają własności. Można do nich np. zaliczyć Andrzeja Piętaka z Ruchu Palikota, posiadacza kilkuhektarowej, wartej 2 miliony fermy norek, który na początku kadencji deklarował się jako posiadacz 300 metrowego domu za 800 tysięcy, a obecnie już go nie ma. 

Powodem znikania majątku bywają też perypetie rodzinne, jak w wypadku Mariusza A. Kamińskiego, obecnie posiadającego wyłącznie 11 tysięcy złotych, choć na początku kadencji miał wart 500 tysięcy dom, działki i Toyotę...

Zastanawiać może jednak fakt, że np. wieloletni poseł, prawnik, były minister i wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk ma jedyny majątek w postaci oszczędności, udziału w łódce  i samochodu - bez mieszkania, domu czy jakiejkolwiek innej własności, a właściciel wydawnictwa, kamienicy i licznych działek Roman Kotliński deklaruje z kolei, że zgromadził 16 złotych.

Tomasz Skory

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy