Porozumienie Jarosława Gowina nie widzi możliwości poparcia projektu ustawy w zaproponowanym kształcie - czytamy w specjalnym stanowisku partii, do którego dotarła Interia.
Oznacza to, że ugrupowanie Gowina nie poprze rządowej ustawy o podatku od mediów. O sprzeciwie pisaliśmy już wcześniej.
Jak czytamy w oświadczeniu, partia "konsekwentnie opowiada się za niskimi, a jednocześnie sprawiedliwymi podatkami. Zbyt wysokie daniny osłabiają rozwój gospodarczy. Podcinają także zaufanie obywateli do państwa i zagrażają ekonomicznemu bezpieczeństwu rodzin. Z drugiej strony unikanie płacenia podatków niszczy warunki uczciwej konkurencji i narusza społeczne poczucie sprawiedliwości".
"Z tej perspektywy - co do zasady - z całą mocą popieramy wprowadzenie do polskiego systemu prawnego opodatkowania globalnych koncernów medialnych i technologicznych, jako wyraz równego traktowania wszystkich podmiotów gospodarczych oraz odpowiedzialności za sprawiedliwe kształtowanie rynku medialnego w krajach Unii Europejskiej" - pisze Porozumienie.
Zobacz też: Prawie miliard podatków i opłat z Grupy Polsat
I jak zauważają jego członkowie, "z rozczarowaniem musimy stwierdzić, że konstrukcja zaprezentowana w omawianym projekcie ustawy nie przyniesie (...) pożądanych skutków. Co więcej, w naszej ocenie może wywołać dla polskich przedsiębiorców, mediów krajowych oraz obywateli wiele skutków negatywnych".
Jak czytamy dalej, "paradoksalnym skutkiem uchwalenia takich przepisów byłaby jeszcze głębsza dyskryminacja mediów krajowych w stosunku do podmiotów globalnych. Stoi to w całkowitej sprzeczności z programem Zjednoczonej Prawicy. Podkreślamy także, że przedstawiony projekt nie został wcześniej skonsultowany z naszą partią".
Porozumienie przypomina, że "projekt wywołał szerokie protesty wielu bardzo odległych od siebie ideowo środowisk dziennikarskich".
Czytaj też: Minister ugnie się pod naciskiem mediów?
Ugrupowanie "czuje się też zobowiązane do wsparcia wszystkich środowisk dziennikarskich w ich oczekiwaniu na rzetelną dyskusję nad projektowanymi rozwiązaniami. Jako partia o wyraźnej konserwatywnej tożsamości, a tym samym jako partia, dla której wolność słowa jest wartością fundamentalną w demokratycznym społeczeństwie, będziemy sprzeciwiali się rozwiązaniom, które utrudnią funkcjonowanie mediów, w tym również - a może nawet przede wszystkim - mediów wobec Porozumienia Jarosława Gowina krytycznych".
W konkluzji oświadczenia partia wicepremiera stwierdza, że nie widzi możliwości poparcia projektu ustawy w zaproponowanym kształcie, ale jednocześnie deklaruje "gotowość przystąpienia do prac nad ustawą, która realnie opodatkuje medialne korporacje technologiczne działające na rynku polskim i unijnym".