Reklama

Reklama

Porozumienie i Solidarna Polska bez szans na samodzielne wejście do Sejmu. Sondaż

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego nie zdobyłaby jednak większości. Natomiast pomniejsi członkowie Zjednoczonej Prawicy - Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina - nie mieliby szans wejść do parlamentu, gdyby nie startowali z list PiS-u. To wyniki najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Reklama

"Najnowszy sondaż United Surveys dla 'DGP' i RMF FM pokazuje, że koalicjanci PiS nie weszliby do Sejmu, gdyby wybory odbyły się teraz (zdobyliby po ok. 2 proc. głosów). Kolejny wniosek jest równie pesymistyczny dla prawicy - wybory z dużym prawdopodobieństwem zakończyłyby się dla niej utratą władzy" - czytamy w "DGP".

Reklama

Jak wskazuje "DGP", zarówno badanie, jak i przeprowadzona na jego podstawie symulacja rozdziału mandatów w Sejmie pokazują, że PiS miałoby od 190 do 208 głosów. "Zbyt mało, by myśleć o kontynuowaniu samodzielnych rządów" - dodano.

Co w przypadku przedterminowych wyborów?

"United Surveys dla 'DGP' i RMF FM prognozuje rozwój wydarzeń, gdyby doszło do przedterminowych wyborów. Z prawicą, która idzie do nich w wersji numer jeden: zjednoczona, i dwa: podzielona. Bez względu na wariant efekt jest podobny: utrata władzy" - czytamy.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę a Zjednoczona Prawica szła do nich razem (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Porozumienie Jarosława Gowina), to mogłaby liczyć na poparcie 33,3 proc. Polaków. Wynik ten przełożyłby się na 208 mandatów.

W przypadku samodzielnego startu w wyborach 30,2 proc. wskazało na Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego (196 mandatów), 2,2 proc. na Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry (0 mandatów) i 1,8 proc. na Porozumienie Jarosława Gowina (0 mandatów).

Dane dotyczące frekwencji

Z sondażu wynika, że 54,4 proc. ankietowanych wzięłoby udział w wyborach do Sejmu, gdyby te odbywały się w najbliższą niedzielę. 42,1 proc. nie poszłoby zagłosować. 

Polska 2050 Szymona Hołowni przed KO

A co z resztą stawki w tym pierwszym wariancie? 33,3 proc. oddałoby głos na Prawo i Sprawiedliwość. 19 proc. uzyskałaby Polska 2050 Szymona Hołowni, 17,9 proc. - Koalicja Obywatelska, 8,9 proc. - Lewica, 4,9 - PSL-Koalicja Polska, 4,8 - Konfederacja, a 11,2 proc. odparło: "Trudno powiedzieć".

W sondażu ankietowanych dopytano, na które z ugrupowań zagłosowaliby w wyborach do Sejmu w drugim wariancie (Zjednoczona Prawica startująca osobno). 30,2 proc. badanych oddałoby swój głos na Prawo i Sprawiedliwość, 16,7 proc. uzyskałaby Polska 2050, 16,2 proc. - Koalicja Obywatelska, 10,3 proc. - Lewica, 5 proc. - PSL-Koalicja Polska, 4,7 proc. - Konfederacja, 2,2 proc. - Solidarna Polska, 1,8 proc. - Porozumienie Jarosława Gowina.

"Widać także, że gdyby obecni koalicjanci PiS zdecydowali się na samodzielny start, żaden nie przekroczyłby progu wyborczego" - czytamy.

Jak zauważa "DGP", "jeśli chodzi o pozostałych graczy, rosną szanse opozycji na przejęcie władzy".

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej", Dziennik.pl, RMF FM i rmf24.pl wykonano 9 kwietnia na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje