Reklama

Reklama

Polsko-Rosyjska Grupa ds. Trudnych znów przekłada spotkanie

Posiedzenie Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych zostało przełożone na późniejszy termin - poinformował współprzewodniczący grupy prof. Adam Daniel Rotfeld. Jak zapewnił, decyzję podjął wspólnie z drugim współprzewodniczącym Anatolijem Torkunowem. Posiedzenie miało się odbyć w dniach 9-11 kwietnia.

Rotfeld powiedział, że w piątek rozmawiał z Torkunowem.

- Jest pewne, że posiedzenie nie odbędzie się 10 kwietnia. To jest nasze wspólne rozumienie sprawy. Nie ustaliliśmy żadnego terminu, kiedy może się odbyć (...) Jest to obopólna decyzja o przeniesieniu posiedzenia bez ustalenia ostatecznego terminu - poinformował. Jak zaznaczył miało to być kolejne, rutynowe spotkanie, na którym miały być zreferowane wyniki badań archiwalnych.

- W atmosferze, jaka jest w tej chwili, rozmawianie na ten temat byłoby czymś abstrakcyjnym, żeby nie powiedzieć absurdalnym. Doszliśmy do wniosku, że wzajemne badania zaprezentujemy w momencie, kiedy atmosfera będzie bardziej uspokojona - powiedział Rotfeld.

Reklama

Pytany, czy strona rosyjska chciała, aby posiedzenie odbyło się 10 kwietnia, w dniu rocznicy katastrofy smoleńskiej i rocznicy zbrodni katyńskiej, Rotfeld odpowiedział: - Rosjanie patrzyli na kalendarz, nie patrzyli na wymowę polityczną tej historii. Posiedzenie, gdyby odbyło się 10 kwietnia, miałoby charakter politycznego wydarzenia.

Rotfeld zwrócił uwagę, że grupa nie zajmuje się takimi sprawami jak sprawa katastrofy Tu-154M. - Obradujemy, mając świadomość problemów, które istnieją. W założeniu grupa zajmuje się problemami, którymi nie zajmuje się nikt inny: należą do nich problemy związane z wyjaśnianiem ciemnych, najbardziej tragicznych stron z historii - podkreślił.

- Posiedzenie jest przełożone po raz n-ty. Miało się odbyć w czerwcu ubiegłego roku, było potem trzykrotnie przekładane, teraz po raz kolejny - dodał.

Jak poinformował Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Władysław Stępniak, pierwotnie posiedzenie grupy miało się odbyć w dniach 9-11 kwietnia w Lublinie. Media donosiły, że taki termin zaproponowała strona rosyjska.

Polsko-Rosyjska Grupa do Spraw Trudnych jest zespołem polskich i rosyjskich ekspertów i naukowców wyznaczonych przez oba państwa do omawiania najtrudniejszych kwestii w relacjach polsko-rosyjskich, które wynikają z zaszłości historycznych. Grupa ma charakter doradczy wobec rządów Polski i Rosji. Została powołana w styczniu 2002 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje