Reklama

Reklama

Polskie Radio Katowice: Pielęgniarki ze Śląska w Centrum Zdrowia Dziecka

Kilkadziesiąt pielęgniarek ze Śląska pojechało do stolicy, aby udzielić wsparcia koleżankom z Centrum Zdrowia Dziecka - poinformowało Polskie Radio Katowice.

Iwona Borchulska, rzeczniczka śląskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych powiedziała na antenie radia, że pielęgniarki z regionu doskonale rozumieją problem koleżanek z Warszawy. Dodała, że na Śląsku "wcale nie jest lepiej".

Protest pielęgniarek z Centrum Zdrowia Dziecka trwa od ponad dwóch tygodni; w poniedziałek dyrekcja placówki zdecydowała o zawieszeniu pracy czterech oddziałów i przesunięciu personelu do tych klinik, gdzie są pacjenci.

Kolejna tura rozmów dyrekcji z pielęgniarkami ma się rozpocząć w środę w południe. Dzisiaj też w Sejmie rząd ma przedstawić informację o sytuacji w szpitalu.

Reklama

Wsparcie

Strajkujące pielęgniarki wspierały we wtorek koleżanki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z woj. świętokrzyskiego i opolskiego, które przyjechały do CZD.

Związek zwraca uwagę, że minimalne normy zatrudnienia pielęgniarek nie gwarantują bezpieczeństwa pacjentów, ale służą określaniu najniższego dopuszczalnego poziomu ich zatrudnienia, nieodzwierciedlającego faktycznych potrzeb; tak jest m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka.

"Chcemy, by przy kontraktowaniu procedur medycznych było jasno określone, ilu potrzeba lekarzy, ile pielęgniarek. Wtedy nie byłoby tego, co jest teraz, że nie ma kasy i zatrudnia się jedną pielęgniarkę na oddział albo jedną na dwa oddziały, bo i takie są sytuacje" - mówiła Izabella Szczepaniak z Zarządu Krajowego OZZPiP.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama