Reklama

Reklama

Policjanci z Olsztyna zostaną zawieszeni

Trzech policjantów z Olsztyna, którzy w piątek usłyszeli zarzuty związane z aferą stosowania przemocy w tamtejszej komendzie miejskiej, ma być dzisiaj zawieszonych w obowiązkach - dowiedział się reporter radia RMF FM. Aby tak się stało, potrzebne jest oficjalne potwierdzenie zarzutów z prokuratury.


Policjanci usłyszeli zarzuty prokuratorskie w piątek. Oskarżeni są o brak reakcji na brutalne metody pracy ich kolegów. Funkcjonariusze na przełomie marca i kwietnia mieli być świadkami grożenia, bicia i rażenia paralizatorem przesłuchiwanych osób. Grożą im za to trzy lata więzienia. Po otrzymaniu oficjalnego pisma od prokuratury szef olsztyńskiej policji ma ich zawiesić w obowiązkach. Nie ominie ich także postępowanie dyscyplinarne. - Prokurator prowadzący sprawę, kierując się dobrem śledztwa, nie wyraził zgody na podanie do publicznej wiadomości, czy podejrzani przyznają się oraz czy i jakiej treści wyjaśnienia złożyli - powiedział reporterowi radia RMF FM Zbigniew Czerwiński z olsztyńskiej prokuratury.

Reklama

Doświadczeni funkcjonariusze

Oskarżeni w piątek policjanci mają długi staż pracy, sięgający od kilkunastu do 25 lat. Jeden z mężczyzn od kilku miesięcy pracuje w Centralnym Biurze Śledczym. W sumie w związku z aferą stosowania przemocy na olsztyńskiej komendzie oskarżonych jest dziesięciu funkcjonariuszy. Trójka z zatrzymanych wcześniej funkcjonariuszy przebywa obecnie w areszcie, grozi im dziesięć lat więzienia. Z obawy przed mataczeniem każdego umieszczono w innym areszcie.

Do tej pory do olsztyńskiej prokuratury zgłosiło się pięć osób, które twierdzą, że były brutalnie przesłuchiwane. Wśród nich jest Mirosław S., oskarżony o zabicie kolegi w Biskupcu pod Olsztynem. Już podczas przesłuchania jeden z prokuratorów zauważył na jego ciele siniaki. Według wstępnych ustaleń śledczych jego wersja wydarzeń dotycząca przesłuchań jest wielce prawdopodobna. Po ujawnieniu nieprawidłowości w policji do dymisji podał się wojewódzki komendant policji oraz szef olsztyńskiej komendy. Przeniesiono do innego pionu również przełożonych oskarżonych policjantów.

Piotr Bułakowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne