Reklama

Reklama

Policja zmienia mundury. Z powodu kobiet

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce ujednolicenia umundurowania policyjnych generałów. Wkrótce pierwsza kobieta ma zostać awansowana do tego stopnia, stąd konieczność wprowadzenia zmian.

Projekt rozporządzenia wprowadzającego lampasy na spódnicach kobiet w stopniu nadinspektora lub generalnego inspektora przygotowało MSW. Według nieoficjalnych informacji już wkrótce pierwsza kobieta, komendant opolskiej policji Irena Doroszkiewicz, ma zostać policyjnym generałem.

Reklama

MSW nie potwierdza informacji o planach mianowania opolskiej komendant na stopień nadinspektora policji. Przyznaje jednak, że trwają prace nad rozporządzeniem, które ma ujednolicić wygląd umundurowania policjanta w korpusie generałów policji.

"Do 13 lipca przeprowadzane były konsultacje międzyresortowe. Teraz ministerstwo będzie występowało do Rządowego Centrum Legislacji z wnioskiem o zwolnienie projektu rozporządzenia z obowiązku rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą. Następnie projekt trafi do podpisu minister spraw wewnętrznych" - mówi w rozmowie z PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Pytana o przyczynę zmian podkreśla, że coraz częściej kobiety awansują w policji na wyższe stopnie oficerskie. "Chcemy być przygotowani" - dodaje.

Lampasy na spódnicy

Zgodnie z projektem pani nadinspektor lub generalny inspektor policji, będzie miała na spódnicy lampasy, podobnie jak w przypadku spodni wyjściowych policyjnych generałów.

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do służb, zmiany mają związek właśnie z szefową opolskiej policji. W najbliższym czasie (24 lipca obchodzone jest Święto Policji - PAP) ma ona zostać mianowana na stopień nadinspektora policji.

Insp. Irena Doroszkiewicz stoi na czele opolskiej policji od grudnia 2013 r. Wcześniej była m.in. szefową białostockiej policji.

Na stopnie nadinspektora policji i generalnego inspektora policji mianuje prezydent, na wniosek ministra spraw wewnętrznych.

Dowiedz się więcej na temat: policjantki | umundurowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje