Reklama

Reklama

Polacy na liście najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie

Od piątku funkcjonuje w sieci nowa platforma www.eumostwanted.eu, prezentująca najbardziej poszukiwanych przestępców w Europie. Została stworzona wspólnie przez europejskie organy ścigania i ma służyć wymianie informacji. Każda osoba może pomóc w odnalezieniu znajdującej się na niej osób. Na liście najbardziej poszukiwanych europejskich przestępców znalazło się dwóch Polaków.

Platforma "Europe’s Most Wanted Fugitives" została stworzona z inicjatywy Europejskiej Sieci Zespołów Poszukiwań Celowych (ENFAST), W jej skład wchodzą funkcjonariusze Policji z 28 krajów Unii Europejskiej. ENFAST jest wspomagany w projekcie przez Europol.

Europejska inicjatywa dla zwiększenia bezpieczeństwa

Witryna ma umożliwić przekazywanie informacji na temat osób poszukiwanych, skazanych lub podejrzanych o popełnienie najpoważniejszych przestępstw o charakterze kryminalnym lub terrorystycznym na terenie całej Europy. Wszystkie informacje można przekazywać anonimowo. Platforma ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w UE. To pierwsza taka inicjatywa, która łączy na poziome ogólnoeuropejskim istniejące już strony internetowe z wizerunkami osób poszukiwanych. Strona dostępna jest w 17 wersjach językowych. Administratorzy umieszczają na stronie dane osób szczególnie poszukiwanych, a każda informacja o tej osobie jest przekazywana bezpośrednio do zainteresowanego kraju.

Reklama

Najbardziej poszukiwani Polacy

Każde państwo, współpracujące z Europolem, miało możliwość umieszczenia na platformie dwóch nazwisk.

Osoby wpisane na listę przez polską policję to Bogumił Kaczmarczyk oraz Rafał Czerwoniec.

36-letni Bogumił Kaczmarczyk jest poszukiwany przez Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie za dokonanie gwałtu ze szczególnym okrucieństwem oraz spowodowanie śmierci.

45-letni Rafał Czerwoniec jest poszukiwany przez Komendę Stołeczną Policji w Warszawie za handel narkotykami i innymi substancjami odurzającymi oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Wśród poszukiwanych jedna kobieta

Na europejskiej liście najbardziej poszukiwanych przestępców znalazło się w sumie 45 osób. Wśród nich jest jedna kobieta - 29-letnia Finka poszukiwana za oszustwa i malwersacje finansowe, których dopuściła się 10 lat temu.

Organizator zamachów w Paryżu

Na liście znalazł się również Salah Abdeslam - 31-letni Belg, jeden z organizatorów serii zamachów terrorystycznych, przeprowadzonych w Paryżu 13 listopada 2015 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy