Reklama

Reklama

Pół miliona szczepień wykonanych w Warszawie. Najwięcej na Stadionie Narodowym

Od początku Narodowego Programu Szczepień w Warszawie wykonano 500 379 szczepień - dowiedziała się Interia. Najwięcej na Stadionie Narodowym, bo ponad 82 tys. Dla porównania, w blisko 60 miejskich punktach wykonano 62 tys. szczepień. - Możemy szczepić na poziomie 12 tys. tygodniowo, ale potrzebujemy szczepionki - mówi Interii wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Od pojawienia się koronawirusa w Polsce wykonano ponad 6,7 mln szczepień przeciw COVID-19, licząc zarówno pierwszą, jak i drugą dawkę. Rząd zapowiada, że akcja zostanie przyspieszona, a już w piątek ma się ukazać rozporządzenie, które da uprawnienia do wykonywania szczepień m.in. farmaceutom. Taki zabieg ma usprawnić Narodowy Program Szczepień, bo premier Mateusz Morawiecki założył, że do końca II kwartału Polska wykona 20 mln szczepień.

Ma w tym również pomóc m.in. mocniejsze zaangażowanie w akcję samorządów, które od 19 kwietnia rozpoczną akcję masowych szczepień. Dzięki zmianom w Narodowym Programie Szczepień samorządy mają się aktywnie włączyć się w realizację tego zadania, a poszczególne miasta stopniowo przygotowują się do nowych wyzwań i systematycznie wyznaczają nowe punkty, szukają personelu i organizują procedury.

Reklama

"Może jestem marzycielką"

Tak jest np. w Warszawie, gdzie wiceprezydent Renata Kaznowska poinformowała, że po wdrożeniu wszystkich zmian, władze stolicy planują szczepić około 80 tys. mieszkańców tygodniowo - o ile system osiągnie pełną zdolność operacyjną. Zdaniem wiceprezydent docelowo w stolicy jest możliwość szczepienia tygodniowo nawet od 150 do 200 tys. mieszkańców. - Może jestem marzycielką - zaznaczyła na środowej konferencji prasowej.

Żeby osiągnąć takie liczby, samorząd będzie musiał wyraźnie przyspieszyć. Jak nieoficjalnie dowiedziała się Interia w NFZ, w blisko 60 punktach szczepień w Warszawie, dla których organem tworzącym jest miasto, wykonało do tej pory 62 301 szczepień. Dla porównania - na samym Stadionie Narodowym wykonano 82 785 szczepień. W Warszawie jest obecnie łącznie 288 punktów.

Jak mówi nam źródło Interii z rządu, "samorządowcy z Warszawy chcą uchodzić za ekspertów w dziedzinie szczepień, a od początku roku, przy zmniejszonej liczbie szczepionek, nie potrafili zorganizować się skuteczniej niż jeden punkt na Stadionie Narodowym".

Te zarzuty odpiera Renata Kaznowska.

- Według naszych szacunków nasze dotychczasowe punkty, a otworzymy kolejne, są dziś w stanie szczepić na poziomie 12 tys. szczepień tygodniowo. Tyle tylko, że do tej pory dostajemy po 30 sztuk szczepionki na punkt. I de facto po pięć, sześć godzin dziennie nasze punkty stoją puste. Jesteśmy w stanie szczepić 12 tys. tygodniowo, ale pod warunkiem, że będą szczepionki - mówi Interii wiceprezydent Warszawy. - Ma się to zmienić 19 kwietnia, wraz z uruchomieniem masowych szczepień - zaznacza.

Według danych, do których dotarła Interia, w Warszawie wykonano we wtorek szczepienie numer 500 000. Przekroczona została więc pierwsza poważna granica. Według danych GUS z 2020 roku w stolicy mieszka 1,8 mln osób.

Łukasz Szpyrka, Jakub Szczepański

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje