Reklama

Reklama

PO: W sobotę zarząd krajowy o wyborach bezpośrednich szefa partii

W sobotę przed posiedzeniem Rady Krajowej zbierze się zarząd krajowy PO, który ma przyjąć rekomendację dotyczącą sposobu wyboru szefa partii. Władze partii opowiadają się za wyborami bezpośrednimi, najprawdopodobniej odbędą się one przez głosowanie korespondencyjne i internetowe.

W czwartek zebrał się zarząd krajowy PO i zatwierdził kalendarz wyborów wewnętrznych. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami zaczną się one w październiku, a skończą konwencją krajową w lutym 2014 r. Kalendarz ten musi zatwierdzić jeszcze sobotnia Rada Krajowa, ale najprawdopodobniej będzie to jedynie formalność - oceniły źródła PAP we władzach partii.

Czwartkowy zarząd nie przyjął natomiast rekomendacji ws. sposobu wyboru przewodniczącego partii, dlatego władze partii zbiorą się w tym tygodniu jeszcze raz - w sobotę o godz. 10, czyli bezpośrednio przed Radą Krajową.

Reklama

- Długo trwało dziś wysłuchanie ministra Tomasza Arabskiego przed komisją spraw zagranicznych, dlatego do rozmowy wrócimy w sobotę. Właściwie jest zgoda, że wybory powinny być bezpośrednie, pytanie - jak je przeprowadzić - powiedział w czwartek wieczorem sekretarz generalny PO Andrzej Wyrobiec.

Rozmówcy PAP z władz PO oceniają, że najbardziej prawdopodobny jest scenariusz wyborów korespondencyjnych. Możliwy, choć dużo trudniejszy logistycznie, jest wybór przewodniczącego przez lokalne zjazdy członków partii. Źródła PAP podkreślają jednocześnie, że zjazdy organizowane w różnych miejscach kraju na przestrzeni kilku tygodni zapewniłyby PO nieustającą uwagę mediów.

Jednak niektórzy członkowie zarządu krajowego pozostają sceptyczni.

- Moglibyśmy głosować przez tzw. "wędrującą urnę" przewożoną ze zjazdu na zjazd, choć wymagałoby to wielu przygotowań. Ale pytanie, czym to się różni od głosowania korespondencyjnego? W obu przypadkach głosować mogą wszyscy członkowie partii, a przecież chyba o to chodzi, więc może nie warto utrudniać całej sprawy - powiedział jeden z szefów regionów.

Na razie Donald Tusk nie ma kontrkandydatów. Kandydowanie na szefa partii rozważa Grzegorz Schetyna, ale postanowił, że decyzję ogłosi dopiero jesienią, kiedy rozpoczną się wybory wewnętrzne w PO.

Jeśli władze partii podejmą w sobotę finalną decyzję dotycząca wyborów bezpośrednich szefa partii to możliwe, że sobotnia Rada Krajowa wskaże datę zjazdu, który zmieni statut partii.

Do tej pory szefa Platformy wybierał właśnie zjazd krajowy partii, złożony m.in. z członków Rady Krajowej oraz delegatów z regionów. Aby zmienić tryb wyboru przewodniczącego, PO - również decyzją zjazdu - musi zatwierdzić zmiany w statucie.

Wstępny kalendarz wewnętrznych wyborów w Platformie ustalono kilka tygodni temu. W lutym 2014 roku zbierze się konwencja krajowa PO - nawet jeśli nie będzie się już zajmować wyborem szefa PO, bo będzie się on odbywał w sposób bezpośredni, to wybierze, jak dotychczas, inne władze statutowe ugrupowania.

W styczniu 2014 r. odbędą się wybory władz regionów w PO, a wcześniej - na przełomie listopada i grudnia - władz powiatów, zaś w październiku swoje władze wybiorą koła PO.

- Wystartujemy najprawdopodobniej 1 października - zapowiedział  Wyrobiec. PO wybierze nowe władze na prawie 2 tys. zebrań w kołach, nieco ponad 300 zjazdach powiatowych i 16 zjazdach w regionach - podał Wyrobiec.

20:38 13/03/21

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy