Reklama

Reklama

Po pierwsze inwestycje! Małopolska przyspieszyła w wydawaniu środków unijnych

Setki hektarów nowych terenów inwestycyjnych, kilometry nowych tras rowerowych i szlaków turystycznych, udogodnienia dla osób dojeżdżających do miast, zyski dla przedsiębiorców i tych, którzy próbują się odnaleźć na rynku pracy. Koniec 2019 roku to dobry czas, by podsumować, w co zainwestowano dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.

Województwo małopolskie realizuje drugi co do wielkości program regionalny w kraju. Unijne środki wykorzystywane są w coraz szybszym tempie. To efekt sprawnego gospodarowania budżetem przez województwo, a także coraz większej wiedzy i odwagi mieszkańców, którzy coraz chętniej sięgają po dotacje.

Reklama

Sprawdźmy, w co dotychczas zainwestowaliśmy unijne euro.

Inwestycje w transport

Bezpieczne i wygodne przemieszczanie się to jeden z najważniejszych obszarów naszego codziennego życia. Im lepsza infrastruktura, tym większy komfort dojazdu do pracy, szkoły czy przedszkola. Dzięki dotacjom udało się wybudować lub wyremontować ponad 300 km dróg.

Jak grzyby po deszczu wyrastają miejsca typu "park&ride", w których można zostawić samochód i przesiąść się na pociąg, tramwaj czy autobus. Komunikację usprawniają również zintegrowane węzły przesiadkowe i dodatkowe miejsca postojowe dla osób dojeżdżających do miast, a także punkty, w których można zostawić rower. Dodatkowe środki pozwoliły również na zakup nowych tramwajów, autobusów i pociągów.

Zyski dla przedsiębiorców

Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego oferuje przedsiębiorcom ogromny zastrzyk gotówki na realizację celów rozwojowych firmy. Filarem jest wsparcie bezpośrednie w postaci dotacji. Począwszy od dofinansowania małych projektów, jakimi są cieszące się popularnością bony na innowacje, przez wsparcie infrastruktury badawczo-rozwojowej, prowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych, po projekty celowe MŚP obejmujące prace B+R wraz z wdrożeniem.

Powstają także nowe tereny inwestycyjne (150 ha), na których małopolscy przedsiębiorcy mogą rozwijać swój biznes.

Cenna turystyka

Podnoszenie atrakcyjności turystycznej regionu to również domena Funduszy Europejskich.

Ze wsparcia finansowego skorzystało wiele instytucji kultury.

Odnowiono już ponad 400 km szlaków turystycznych. Inwestycja w turystykę to również nowe trasy rowerowe. Na tę chwilę Małopolanie mogą korzystać z ponad 32 kilometrów nowych tras, w planach jest utworzenie 180 km nowych ścieżek.

Z dofinansowania korzystają także obiekty turystyczne i rekreacyjne, a także zabytki. Inwestycje te - jak się szacuje - wpłyną na pobudzenie turystyki. Nowe lub zmodernizowane atrakcje turystyczne ma odwiedzić ponad 4 mln osób.

Na ratunek

Fundusze Europejskie wspierają także służby ratunkowe. W sprzęt zostało doposażonych 114 jednostek służb ratowniczych, zakupiono również 44 nowe wozy strażackie.

Również gospodarka środowiskowa jest tym obszarem, który może cieszyć się licznymi dofinansowaniami. Do użytku oddano już między innymi 205 budynków użyteczności publicznej po termomodernizacji. Dodatkowe środki oznaczają również możliwość wymiany lub modernizacji ponad 22 tys. kotłów.

Zyskają mieszkańcy

RPO to także, a może przede wszystkim, inwestycja w człowieka i jego rolę w społeczeństwie. Środki programu są bowiem przeznaczane na wspieranie mieszkańców regionu, którzy mierzą się z problemami związanymi z zatrudnieniem czy wykluczeniem społecznym. Dotychczas z tego typu pomocy skorzystało już blisko 255 tys. mieszkańców Małopolski.

Dzięki wsparciu EFS możliwa była pomoc w wymiarze bardzo bezpośrednim i społecznie istotnym. udało się m.in. utworzyć blisko 2 tys. nowych miejsc w żłobkach i pomóc ponad 54 tys. osób biernych zawodowo lub bezrobotnych.

Ponad 8 tys. Małopolan skorzystało z dofinansowania na założenie firmy.

Udało się również zrealizować w szkołach dodatkowe zajęcia, rozwijające kompetencje ponad 49 tys. uczniów małopolskich szkół, a ponad 2150 najzdolniejszych skorzystało ze wsparcia w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego.

Materiał jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy