Reklama

Reklama

PO: Od 1 sierpnia na szefa partii można będzie głosować przez internet

Od czwartku 1 sierpnia członkowie PO będą mogli przez internet wybierać szefa partii. Głosowanie elektroniczne potrwa do wtorku 6 sierpnia. Do partyjnej komisji wyborczej od połowy lipca spływają głosy oddawane za pośrednictwem poczty.

- Jutro zaczynamy głosowanie internetowe, potrwa do 6 sierpnia. Działa specjalna strona internetowa, jej adres jest zapisany na kartach do głosowania. Każdy członek PO może się tam zalogować i oddać głos na konkretnego kandydata - powiedział Cezary Tomczyk wiceszef partyjnej komisji wyborczej.

Reklama

Od połowy lipca członkowie PO mogą wybierać szefa partii korespondencyjnie, czyli pocztą odsyłać do Warszawy przekazane im wcześniej karty do głosowania.

Tomczyk powiedział, że głosy cały czas spływają, a raz w tygodniu dwóch przedstawicieli partyjnej komisji wyborczej udaje się na pocztę, gdzie ze specjalnej skrytki na bieżąco odbierane są odsyłane przez działaczy karty wyborcze.

W wyborach na szefa PO startują premier, obecny szef partii Donald Tusk i b. minister sprawiedliwości, poseł Jarosław Gowin. Obaj kandydaci walcząc o głosy spotykają się z działaczami Platformy w regionach.

Nowy przewodniczący partii zostanie wybrany bezwzględną większością głosów. Wyniki głosowania mają być znane po 20 sierpnia.

Z dotychczasowych wypowiedzi wynika, że raczej nie dojdzie do bezpośredniej debaty Tuska i Gowina - kandydaci polemizują za pośrednictwem mediów.

Gowin stwierdził ostatnio m.in., że czuje się "Tuskiem z początków Platformy" i od dłuższego czasu nawołuje do powrotu partii do korzeni. Z kolei Tusk mówił niedawno, że ma wrażenie, iż Gowin od pewnego czasu osłabia i szkodzi PO, wzmacniając jej polityczną konkurencję, a jego krytycyzm wobec PO jest krytycyzmem kogoś, kto buduje własny projekt.

Po rozstrzygnięciu wyborów szefa Platformy, Gowin może się spodziewać wniosku o zawieszenie w prawach członka partii. Złożenie takiego wniosku zapowiedział szef klubu PO Rafał Grupiński po tym gdy Gowin, wraz z dwoma innymi posłami PO, wstrzymał się od głosu ws. rządowego projektu dot. zawieszenia progu ostrożnościowego, łamiąc tym samym dyscyplinę klubową. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama