Reklama

Reklama

Plan podróży zagranicznych prezydenta Dudy

Estonia, Niemcy i Wielka Brytania - to trzy kraje, które jako pierwsze odwiedzi prezydent Andrzej Duda. Poinformował o tym minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Krzysztof Szczerski.

Pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 23 sierpnia w Estonii. Data wizyty w Tallinie - jak powiedział Szczerski - nie jest przypadkowa, ponieważ jest to Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

Reklama

W stolicy Estonii zaplanowane są rozmowy polsko-estońskie, a także wystąpienie Dudy na temat "wagi i znaczenia prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie i wagi podmiotowości Europy Środkowej dla bezpieczeństwa i stabilności Europy".

Kolejne wizyty

Celem drugiej wizyty zagranicznej będą Niemcy. Prezydent wraz z małżonką 28 sierpnia uda się do Berlina. Odbędą się tam rozmowy dwustronne z prezydentem Joachimem Gauckiem, kanclerz Angelą Merkel i z ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem - poinformował minister.

15 września Duda odwiedzi Londyn. - W Londynie prezydent będzie uczestniczył w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Anglię z udziałem rodziny królewskiej, ale także weźmie udział w rozmowach dwustronnych z premierem Davidem Cameronem - powiedział Szczerski.

W dniach 26-29 września Andrzej Duda będzie przebywał z wizytą w Nowym Jorku, gdzie zaplanowano jego wystąpienie na corocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

- W Nowym Jorku prezydent będzie miał całą serię spotkań bilateralnych z przywódcami krajów odleglejszych od nas geograficznie; będzie to około ośmiu przywódców państw ważnych dla nas politycznie i ekonomicznie - powiedział Szczerski.

Jak podkreślił, trwają rozmowy na temat "formuły spotkania z prezydentem USA Barackiem Obamą". - Do takiego spotkania na pewno w czasie pobytu prezydenta w Nowym Jorku dojdzie - powiedział.

Miniszczyt NATO

W dniach 3-4 listopada prezydent uda się do Bukaresztu, gdzie odbędzie się - jak mówił na konferencji prasowej prezydencki minister - "miniszczyt" NATO z udziałem prezydentów państw wschodniej flanki Sojuszu: Estonii, Łotwy, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Polski.

- Pan prezydent Duda razem z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem jest współorganizatorem tego szczytu, ważnego szczytu, który ma przekazać stanowisko państw naszej części Europy do agendy, porządku obrad szczytu NATO, który odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie - mówił Szczerski. Dodał, że Duda w Bukareszcie odbędzie także rozmowy dwustronne z partnerami rumuńskimi.

Cykl wizyt w pierwszych 100 dniach prezydentury ma zakończyć wizyta w Pekinie, gdzie Duda będzie uczestniczyć jako szef polskiej delegacji na szczycie Europa Środkowa-Chiny. - To jest szczyt międzyrządowy, ale w tym wypadku wyjątkowo delegacji polskiej na ten szczyt będzie przewodził pan prezydent Andrzej Duda - mówił.

Dodał, że wizyta odbędzie się "najpóźniej w okolicach połowy listopada".

Szczerski mówił też, że trwają rozmowy na temat wizyty w Paryżu, Brukseli oraz spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką w Kijowie lub Warszawie.

Jakie kraje powinien odwiedzić Andrzej Duda? Dołącz do dyskusji!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje