Reklama

Reklama

Piszemy słowa otuchy dla Białorusi

Wspólnie wyraźmy poparcie i jedność z naszymi sąsiadami, którzy toczą walkę o wolność. Pokażmy sprzeciw wobec łamania praw człowieka i zasad demokracji. Tych kilka słów nic nie kosztuje, a będzie symbolem wsparcia w tej trudnej sytuacji.

Poświęć kilka chwil i napisz TUTAJ słowa otuchy dla walczących o demokrację Białorusinów. Niech poczują nasze wsparcie.

Reklama

To jednak nie wszystko. 26 września na warszawskim Stadionie Narodowym o godzinie 20 rozpoczął się wielki koncert "Solidarni z Białorusią", podczas którego obok polskiej flagi zawisła biało-czerwono-biała historyczna flaga Białorusi. Koncert można obejrzeć online w Interii lub na antenie Polsatu. Bądźcie z nami!

Koncert na PGE Narodowym jest symbolem wsparcia społeczeństwa białoruskiego w walce o demokrację i wolność. Sytuacja na Białorusi budzi ogólnoświatowy niepokój a reżim urzędującego od 26 lat Łukaszenki doszedł do granicy absurdu. Ludzie nie chcą rządów dyktatora, muszą walczyć o przyszłość narodu, ryzykując swoje zdrowie i życie. Demonstracje są tłumione z bezprecedensową brutalnością, która sprawia, że są ofiary śmiertelne i wielu rannych. Potrzebna jest pomoc i wsparcie.

- Jednym z filarów naszego Planu dla Białorusi jest właśnie wsparcie oddolnych inicjatyw. Dostrzegamy ten autentycznie oddolny, prawdziwie demokratyczny charakter protestów - mówił premier Mateusz Morawiecki. - To już nie tylko stolica i większe miasta, ale również mniejsze miejscowości wystąpiły w obronie podstawowych praw. W podobny sposób - spontaniczny, zaczynający od konkretnych osób - zaczęła się w Polsce "Solidarność". Wkrótce ta fala sprzeciwu wobec komunistycznej władzy zamieniła się w ogólnonarodowy ruch, który zakończył komunizm w Polsce - dodał szef polskiego rządu. 

Jednym z partnerów wydarzenia jest Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś, które od 14 lat realizuje projekty promujące Białoruś i jej kulturę. - Informujemy o sytuacji w tym kraju. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie. I możemy jednoznacznie stwierdzić, że skala represji po tegorocznych wyborach prezydenckich jest ogromna. Podobnie jak skala mobilizacji wśród społeczeństwa białoruskiego - mówił Prezes Zarządu Stowarzyszenia, Angelika Peljak-Łapińska.

Koncert "Solidarni z Białorusią" odbywa się na PGE Narodowym i jest transmitowany w Telewizji Polsat i Interii.

- PGE Narodowy jest miejscem, które jednoczy Polaków. 26 września zjednoczymy się tutaj, aby dać społeczeństwu białoruskiemu "siłę do działania" i będziemy im kibicować w walce o wolną Białoruś. Ten dzień uzyska wyjątkową oprawę muzyczną i artystyczną. Jest to już druga impreza masowa, która odbędzie się na PGE Narodowym w czasie pandemii. Chciałbym podkreślić, iż dostosowaliśmy obiekt, działania i procedury do obowiązujących przepisów - mówił przed koncertem Włodzimierz Dola, Prezes operatora PGE Narodowego.

Polscy i białoruscy artyści

Na scenie PGE Narodowego występują największe polskie gwiazdy z największymi przebojami: Grzegorz Markowski i Darek Kozakiewicz z zespołu Perfect z "Chcemy być sobą", Chłopcy z Placu Broni z "Kocham Wolność", a Krzysztof Cugowski z "Pieśnią niepokorną". Wśród artystów są także: Sebastian Riedel, Natalia Nykiel, Igor Herbut, Mr. Zoob, Ira, Paweł Domagała, Enej, Natalia Zastępa, Luxtorpeda, Michał Szpak, Ørganek, Golec uOrkiestra. Artystom towarzyszy Orkiestra Tomasza Szymusia. Nie brakuje także artystów białoruskich.

- Kultura zawsze była ważnym elementem wspierającym wszelkie ruchy społeczne. Poprzez artystów i ich muzykę chcemy pokazać, że Polacy są solidarni z Białorusinami, że wspieramy ich w drodze ku wolności - mówi Nina Terentiew, Członek Zarządu, Dyrektor Programowa Telewizji Polsat. Telewizja Polsat jest partnerem i realizatorem telewizyjnym wydarzenia.

- Koncertowi "Solidarni z Białorusią" towarzyszy również zbiórka pieniędzy prowadzona przez Fundację Białoruski Dom i Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś. Zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc obywatelom Białorusi, którzy działają na rzecz pokojowych zmian oraz na pomoc prawną, medyczną i żywnościową dla poszkodowanych - tłumaczy Aliaksandr Zarembiuk z Fundacji Białoruski Dom.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Organizacja koncertu na taką skalę nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie partnerów.

Partnerem i realizatorem telewizyjnym wydarzenia jest Telewizja Polsat.

Partnerami głównymi są: Bank Gospodarstwa Krajowego, PKO Bank Polski S.A., Totalizator Sportowy. Partnerami są: Polska Grupa Energetyczna S.A, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Energa S.A., KGHM Polska Miedź, Grupa Lotos S.A., Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju.  W roli partnerów wydarzenia występują ponadto: Fundacja Białoruski Dom oraz Stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś.  Patron medialny to Interia. Transmisja: Biełsat. Organizatorem całego wydarzenia jest operator PGE Narodowego, spółka PL.2012+.

Interia jest patronem medialnym koncertu.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje