Reklama

Reklama

PiS na czele, KO wyprzedziła Polskę 2050. Najnowszy sondaż CBOS

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 36 proc. wyborców - wynika z sondażu CBOS. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska (16 proc.), a na trzecim Polska 2050 Szymona Hołowni (13 proc.).

Zgodnie z badaniem CBOS, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w lipcu PiS wraz z koalicjantami - Solidarną Polską i Porozumieniem - mógłby liczyć na poparcie 36 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. To taki sam wynik jak w poprzednim badaniu z czerwca.

KO zyskuje, Hołownia traci

Na drugim miejscu - po awansie z trzeciej pozycji i wyprzedzeniu Polski 2050 - znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 16 proc. ankietowanych. Ugrupowanie uzyskało wynik o 5 pkt. proc. lepszy niż w czerwcu.

Trzecie miejsce zajęła Polska 2050 Szymona Hołowni, która popiera 13 proc. badanych; to wynik o 3 pkt. proc. gorszy niż w czerwcu.

Reklama

Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja, na którą gotowych jest głosować 5 proc. zadeklarowanych wyborców (to wynik o 1 pkt proc. gorszy niż w badaniu z czerwcu), a także Lewica, na którą swój głos zamierza oddać 5 proc. badanych (bez zmian).

PSL poza Sejmem

Według sondażu, do Sejmu nie dostałoby się PSL z poparciem 3 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt. proc.) oraz Kukiz'15 - 1 proc. poparcia (spadek o 1 pkt. proc.).

Nikt nie zadeklarował głosowania na inny komitet wyborczy. 18 proc. badanych powstrzymuje się z wyrażeniem jednoznacznego poparcia dla którejkolwiek z partii politycznych (wzrost o 1 pkt. proc.).

Wzięcie udziału w wyborach zadeklarowało 75 proc. uprawnionych do głosowania, czyli o 1 pkt. proc. więcej niż w czerwcu. 13 proc. waha się, czy wziąć udział w wyborach, gdyby odbywały się już teraz (bez zmian), a 12 proc. odrzuca możliwość swojego udziału w ewentualnym głosowaniu (spadek o 1 pkt proc.).

Wielu niezdecydowanych

CBOS podsumowuje, że największą zmianą w preferencjach partyjnych w lipcu jest znaczący wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej. Jak pisze CBOS, wzrost ten można wiązać z powrotem Donalda Tuska do krajowej polityki. "Co istotne, poparcie dla koalicji rządzącej nie uległo w tym czasie najmniejszej zmianie, a spadki odnotowały wyłącznie niektóre partie opozycyjne, na czele z Polską 2050 Szymona Hołowni" - zauważa CBOS.

Zwraca też uwagę, że zmianom nie uległ właściwie odsetek Polaków niezdecydowanych, na kogo głosować - grupa ta stanowi wciąż blisko jedną piątą osób deklarujących chęć wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych.

Badanie CBOS przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) - dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 1 do 11 lipca 2021 roku na próbie liczącej 1166 osób (w tym: 67,7 proc. metodą CAPI, 21,4 proc. - CATI i 10,9 proc. - CAWI).

Dowiedz się więcej na temat: sondaże | Sondaż CBOS | partie polityczne | wybory parlamenarne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy