Reklama

Reklama

Piotr Zgorzelski: Strajki kobiet najbardziej służą PiS-owi

- Dobrze, że premier nie opublikował orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Jeśli jednak tak się stanie, to nie dlatego, że jest taka potrzeba rzeczywistości, tylko PiS-owi pasuje znów poruszać prętem po kratach - mówił w programie "Graffiti" w Polsat News wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Jego zdaniem manifestacje "nie służą żadnej partii opozycyjnej, tylko utrwalają poparcie dla PiS".

Wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, powiedział w poniedziałek, że - jego zdaniem - orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji zostanie opublikowane w styczniu. Dwa miesiące temu wywołało ono falę protestów w Polsce.

Reklama

Zapowiedź Terleckiego komentował w programie "Graffiti" Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z ramienia PSL-Koalicji Polskiej.

- Nie wiedziałem, że zyskał on funkcję rzecznika TK. Jeśli polityk PiS mówi, kiedy będzie ogłoszenie wyroku, to jest to pomieszanie funkcji i pojęć. To pokazuje, że (do obozu rządzącego - red.) wpadł poważny granat - powiedział.

"Strajki kobiet najbardziej służą PiS-owi"

 Jak dodał, jego ugrupowanie uważa, że orzeczenie Trybunału "nie jest wyrokiem z trzech powodów". Wymienił brak stanowiska Sejmu, podpis Krystyny Pawłowicz pod adekwatnym wnioskiem, który złożyła jako posłanka, a następnie zajmowała się tym dokumentem jako sędzia, a także orzekanie przez "sędziów-dublerów". 

Według Zgorzelskiego "strajki kobiet służą najbardziej PiS-owi, a nie żadnej partii opozycyjnej"; ma się to dziać w wyniku polaryzacji. - Utrwalają rządzącym poparcie, dlatego znów chcą dosypać paliwa, by za sprawą protestów budować poparcie przy pomocy telewizji publicznej - uznał wicemarszałek Sejmu. 

"Ze szczepionek skorzystamy dzięki obecności w wyszydzanej UE"

Następnie gość Marcina Fijołka komentował nadchodzący początek szczepień przeciw koronawirusowi w Polsce. Jak zauważył Zgorzelski, będziemy mogli z nich korzystać "dzięki obecności w wyimaginowanej wspólnocie", czyli "wyszydzanej Unii Europejskiej". Nawiązał wówczas do słów prezydenta Andrzeja Dudy, które wypowiedział w 2018 r.

- Możemy czuć się bezpieczni dzięki temu, że jesteśmy w europejskiej wspólnocie, a nie za sprawą obietnic prezydenta z czerwca, że szczepionki z USA szybko do nas przybędą. Prawdopodobnie nie przybędą - powiedział Zgorzelski.

"W ogóle nie rozumiem strategii rządu w sprawie restrykcji"

Polityk, który jest ozdrowieńcem po COVID-19, zapewnił, że zaszczepi się "bez żadnego problemu". Zaapelował do rodaków, by "zważyli ryzyko wzięcia szczepionki i zachorowania". 

- Gdy to zrobimy, okaże się, że lepiej się zaszczepić. Wzmacniamy wtedy odporność stadną, nie w ramach "obowiązku patriotycznego", ale zdrowego rozsądku - stwierdził. 

Prowadzący "Graffiti" zapytał wicemarszałka, czy rozumie kierunek postępowania rządu w sprawie epidemicznych restrykcji w kontekście ich zaostrzenia po świętach Bożego Narodzenia. Odpowiedział, iż "nie rozumie ich w ogóle".

- Strategia ogłaszana w listopadzie mówiła, że gdy będzie spadała zachorowalność, obostrzenia będą mniejsze, a jest odwrotnie. Rząd nie ma strategii. Przedsiębiorcy dają duże nakłady środków finansowych, by ich firmy ruszyły, po czym dowiadują się, że mają znów je zamknąć. To jest skandal - mówił Zgorzelski.

"Prezesi spółek Skarbu Państwa opychają swoje kabzy"

Wicemarszałek Sejmu zauważył, że wśród przedsiębiorców zdarzają się przypadki wyprzedawania majątków, a nawet samobójstw. 

- Tymczasem prezesi spółek Skarbu Państwa opychają swoje kabzy. Czy mają refleksje, by połowę swoich pensji przeznaczać na fundusz walki z COVID-19? Nie - zauważył gość Marcina Fijołka.

Prowadzący dopytał Zgorzelskiego również o sytuację w Koalicji Polskiej po rozstaniu PSL-u z posłami Pawła Kukiza. Zgorzelski zapewnił, iż po tej "trudnej" rozłące jego klub nadal ma 7 proc. poparcia. 

Jak zapewnił, to nie jego ambicje, dotyczące pozostania na stanowisku wicemarszałka Sejmu, stały się przyczyną rozstania. - Jeśli gdzieś była taka mowa, dotyczyła połowy kadencji, a jej jeszcze nie mamy. Funkcja wicemarszałka jest zbyt poważna, aby traktować ją rotacyjnie. Rotacyjna może być kosiarka - dodał

Polityk przypomniał, iż w wyniku koalicyjnych uzgodnień dla Kukiz'15 przypadła obecność w "bardzo ważnej" komisji ds. Unii Europejskiej.

Poprzednie odcinki programu "Graffiti" można obejrzeć tutaj.

***

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych - kliknij! 

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje