Reklama

Reklama

Piotr Gliński: Potrzebujemy dialogu z Izraelem

"Musimy zachować zimną krew i spokojnie rozmawiać" - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, odnosząc się nowelizacji ustawy o IPN. Ocenił, że reakcja Izraela w jakiejś mierze związana jest z wewnętrzną sytuacją w tym kraju.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

"Potrzebujemy dialogu"

Reklama

"Przede wszystkim musimy zachować zimną krew i spokojnie rozmawiać. Ten dialog jest prowadzony - premier Morawiecki rozmawiał z premierem Netanjahu" - powiedział w rozmowie z PAP i Polskim Radiem minister kultury.

Gliński ocenił, że "w jakiejś mierze ta reakcja, czy temperatura tej reakcji jest związana z wewnętrzną sytuacją w Izraelu, z kampanią polityczną". "To zawsze podnosi emocje. My tych emocji, zwłaszcza negatywnych, nie potrzebujemy. Potrzebujemy dialogu" - podkreślił.

Minister kultury zaznaczył, że nowelizacja ustawy o IPN była przygotowywana w dialogu także z partnerem izraelskim, więc polski rząd jest oczywiście "trochę zaskoczony reakcją, ale jest gotowy na dialog, na wyjaśnienie wszelkich niejasności".

Czy będzie można mówić o szmalcownikach?

Piotr Gliński podkreślił, że nowela ustawy zaznacza, że "kwestie badań naukowych, czy działalności artystycznej, nie są tą ustawą objęte".

"Ustawa głównie dotyczy penalizacji określeń odnoszących się do narodu, a nie do poszczególnych przedstawicieli czy grup narodów, a więc nikt, kto będzie mówił o szmalcownikach, kto będzie mówił, że jacyś reprezentanci, jakiejś nacji, czy jakiegoś narodu, wydawali Żydów, czy korzystali z ich majątku, wcześniej ich denuncjując, nie będzie oskarżony o kłamstwo w tym zakresie" - wyjaśnił wicepremier.

"Natomiast przeciwstawiamy się tą ustawą i penalizujemy takie kwestie, jak mówienie o 'polskich obozach śmierci' czy obarczanie odpowiedzialnością narodu polskiego za Holokaust" - dodał.

Zaznaczył, że "Polska była ofiara II wojny światowej, a nie współsprawcą". "Takie jest nasze zupełnie oczywiste stanowisko, zarówno polskiego rządu, jak, myślę, całego polskiego społeczeństwa" - dodał Gliński.

Krytyka ze strony Izraela

Do przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu. W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". 

Dowiedz się więcej na temat: Piotr Gliński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje