Reklama

Reklama

Piotr Gliński napisał list do Olgi Tokarczuk

Serdecznie zapraszam panią do złożenia wizyty w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Naukowego. Będzie mi niezwykle miło osobiście podziękować pani za wkład w rozsławienie polskiej literatury w świecie - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście skierowanym do noblistki Olgi Tokarczuk.

"Składając raz jeszcze gratulacje z okazji uhonorowania Pani Nagrodą Nobla za rok 2018 w dziedzinie literatury, serdecznie zapraszam Panią, w dogodnym dla Pani terminie, do złożenia wizyty w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - napisał Gliński w liście udostępnionym we wtorek PAP.

Reklama

"Będzie mi niezwykle miło osobiście podziękować Pani za wkład w rozsławienie polskiej literatury w świecie" - dodał.

"To piękny moment"

W rozmowie z dziennikarzami we wtorek Gliński odniósł się także do uroczystości wręczenia nagrody oraz do wygłoszonego przez Tokarczuk wykładu.

"To jest piękna uroczystość i piękny moment - Polska otrzymuje nagrodę Nobla, rozsławia nasz kraj, naszą kulturę na całym świecie. Jeszcze raz serdecznie gratuluję pani Oldze Tokarczuk" - powiedział Gliński w rozmowie z dziennikarzami.

"Być może będę miał sposobność porozmawiać z nią na te szersze tematy, które poruszała także w swojej noblowskie mowie" - powiedział Gliński, nawiązując do listu, który wysłał do noblistki.

Podkreślił, że ceni Tokarczuk przede wszystkim za "warsztat i język". "Jest wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała nagrodę Nobla. Pięknie pisze i faktycznie operuje językiem szalenie trafnym, syntetycznym. Potrafi nazywać zjawiska, nawet w tej krótkiej mowie noblowskiej to było widać" - powiedział.

"Bardzo dobrze by było, żeby ta czułość była częściej widoczna, także w naszym społeczeństwie, także w ocenach naszego życia publicznego, czy rozumienia polskiego społeczeństwa" - ocenił Gliński, odnosząc się do wygłoszonego w sobotę przez Tokarczuk wykładu Noblowskiego "Czuły Narrator" - o potrzebie patrzenia na świat z czułością.

Czego - zdaniem Glińskiego - zabrakło w wykładzie noblistki?

Jak dodał szef MKiDN, trudno nie zgodzić się z faktem, że świat współczesny jest światem wielu problemów i kryzysów. "Problem jest z egoizmem i zbytnim indywidualizmem, z fragmentaryzacją świata. Natomiast, czy wystarczy to pojęcie czułości do tego, żeby przezwyciężyć te wszystkie kwestie, to mam wiele wątpliwości" - przyznał.

Dodał, że w wykładzie noblowskim polskiej pisarki zabrakło mu "bardziej odważnego zmierzenia się z wartościami". "Nie ma tam pojęcia dobra, nie ma pojęcia instytucji, które kształtują ludzi do wartości, pojęcia wspólnoty. To na pewno by nam pomogło. Ta czułość, która tam jest definiowana, jako coś więcej niż empatia, jako wyjście poza narrację jednostkową, poszukiwanie takiego czwartego punktu widzenia, jest pewnie ciekawa, ale moim zdaniem wciąż jest jeszcze niedostateczna i chyba troszeczkę naiwna" - ocenił wicepremier.

"Miłość, miłosierdzie to są pojęcia, które w wielkich systemach filozoficzno-światopoglądowych i religijnych funkcjonują w świecie od 2000 lat. W jakimś sensie ta czułość jest przy tym maleńka" - dodał.

"Nikt na świecie nie zastąpił dobrze funkcjonującej wspólnoty narodowej"

Zaznaczył, że wrażliwość na problemy współczesnego świata jest bardzo ważna, ale - jego zdaniem - "potrzebna jest bardziej wnikliwa diagnoza w wielu innych obszarach".

"Ja na przykład widzę nadzieję w instytucjach, które budują pozytywne systemy wartości, takich jak rodzina, wspólnota np. narodowa, lokalna, bo wciąż nikt nigdzie na świecie nie zastąpił dobrze funkcjonującej wspólnoty narodowej, w sensie kulturowym, dla zaspokajania wszystkich naszych potrzeb społecznych" - podkreślił Gliński.

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL